Tarım sektörü yıla güçlü başladı

-
Tarım sektörü yıla güçlü başladı

DuPont, 1. Çeyrek Hisse Başına İşletme Kâr Payını 1,26 ABD Doları olarak açıkladı. Hisse başına işletme kârı döviz etkisi haricinde yüzde 8 arttı. 2016 yılı işletme kârı genel öngörüsünü ise hisse başına 3,05 ABD Doları ila 3,20 ABD Doları olacak şekilde yükseltti. DuPont Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Ed Breen, “İstikrarlı uygulamalar, yerel fiyat ve ürün karması kazanımları ve mısır ekili alanların artışı, tarım iş birimi yıla güçlü bir şekilde başlamamızı sağladı” dedi.

DuPont, 2016 yılının ilk çeyreğine ait işletme kârını hisse başına 1,26 ABD Doları olarak açıkladı. Bir önceki yılın aynı döneminde hisse başına açıklanan rakam 1,26 ABD Dolarıydı. GAAP kârı ise geçen yıl hisse başına 1,11 ABD Doları iken bu yıl hisse başına 1,39 ABD Doları olarak gerçekleşti. İlk çeyrekte satışların toplamı, döviz (yüzde 4) ve satış hacmine (yüzde 2) bağlı olumsuz etkiler nedeniyle bir önceki yıla göre yüzde 6 gerileyerek 7,4 milyar ABD Doları oldu.

Yapılan açıklamada, 2016 yılının tamamına ait işletme kârının hisse başına 3,05 ABD Doları ila 3,20 ABD Doları aralığında olması, başka bir deyişle bir önceki genel öngörüye kıyasla hisse başına 0,10 ABD Doları artış gerçekleşmesi beklendiği belirtildi.

Edward-Breen-gidahattiEd Breen: “Beklentilerin üzerinde iyi performans sergilendi”

DuPont Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Ed Breen, “İstikrarlı uygulamalar, yerel fiyat ve ürün karması kazanımları ve mısır ekili alanların artışı, tarım iş birimi yıla güçlü bir şekilde başlamamızı sağladı” dedi. Breen şunları kaydetti; “Diğer işletmelerimiz de, beklentilerimizin biraz üstünde olmak üzere genel olarak iyi performans sergilediler. Küresel maliyet tasarrufları ve yeniden yapılandırma planımızda ilerleme kaydederken, şirket maliyet performansında yapılacak ciddi iyileştirmeler dâhil 2016 yılı için öngörülen 730 milyon ABD Doları’lık tasarruf programında da planlandığı gibi ilerliyoruz. Dow ile gerçekleştirmeyi planladığımız eşitler arası tüm hisselerin birleşimi anlaşmasında da önemli aşamalar kat etmeye devam ettik. Ayrıca, yılın geri kalanında da temel imtiyaz sahiplerimize yatırım yaparak ve planlanan eşitler arası birleşmeyi tamamlayarak değer yaratma çalışmalarımızı hızlandırmaya odaklanmaya devam edeceğiz.”

Birinci Çeyrekte Göze Çarpanlar

Birinci çeyrek işletme kârı bir önceki yılla aynı kalarak hisse başına 1,26 ABD Doları oldu. Hisse başına 0,10 ABD Doları olumsuz döviz etkisi bir yana konursa, hisse başına işletme kârı bir önceki yıla göre yüzde 8 arttı. Hisse başına GAAP kârı bir önceki yıl 1,11 ABD Doları iken bu çeyrekte 1,39 ABD Doları oldu.

İşletme maliyetleri bir önceki yıla göre yüzde 7 düşüş kaydederek, yaklaşık 135 milyon ABD Doları azaltıldı. Şirket giderleri, işletme kârı baz alındığında, bir önceki yıla oranla yüzde 44 azaldı.

tarim-arazisi-2-gidahatti

Tarımdaki yüzde 2’lik yerel fiyat ve ürün karması kazanımlarıyla Beslenme & Sağlık iş kolundaki yüzde 3’lük satış hacmi büyümesi diğer segmentlerin çoğundaki düşüşlerle ziyadesiyle dengelendi; bunun neticesinde, satışlar döviz etkisi hariç yüzde 2 azaldı. Döviz, satışları ek olarak yüzde 4 oranında olumsuz etkilendi.

Tarımdaki satışlar, yerel fiyat ve ürün karmasının faydalarını yansıtırken, mısır ekim alanındaki artış ve Kuzey Amerika’daki mısır sezonunun güçlü başlaması, olumsuz döviz etkisi ve düşük ekin koruma ile soya fasulyesi hacimleri tarafından ziyadesiyle dengelendi.

Segmentin vergilendirme öncesi işletme kârı olan 1,717 milyon ABD Doları, dövizden kaynaklanan yaklaşık 110 milyon ABD Doları tutarındaki olumsuz etkiyi de içeriyor. Koruma Çözümleri, Endüstriyel Biyo-Bilimler, Beslenme & Sağlık ile Tarım iş kollarında işletme marjları genişletildi.

Genel Görünüm

Şirket hâlihazırda 2016 yılının tamamına ait işletme kârının hisse başına 3,05 ABD Doları ila 3,20 ABD Doları olmasını, bir başka deyişle bir önceki yıla göre yüzde 10 ila 16 artışla bir önceki kılavuzda belirtilen hisse başına 2,95 ABD Doları ila 3,10 ABD Doları aralığından daha yüksek bir aralık öngörüyor. Daha önce iletilen hisse başına tahmini 0,30 ABD Doları tutarından farklı olarak, 2016 yılının tamamına dair tahminî olumsuz döviz etkisinin hisse başına yaklaşık 0,20 ABD Doları olması beklenyor. ABD Doları ilgili tahminin 26 Ocak 2016 tarihinde paylaşılmasından bu yana pek çok para birimi karşısında zayıfladı  2016 yılında daha yüksek çıkacak vergi matrahından ileri gelen tahmini karşıt etkinin hisse başına yaklaşık 0,10 ABD Doları olması bekleniyor.

yerli-misir-gdo-suz

Ayrıca, şirketin kılavuzu, mısır ekili alanın daha önce öngörülenden fazla olacağını ve Pioneer’in, satışların bir kısmını 2016’dan 2017’nin ilk çeyreğine itecek olan, ABD’nin güney bölgelerinde acente bazlı pazarlama kanalı yaklaşımına geçişinin etkisinden ileri gelen karşıt etkiyi de içeriyor.  Şirket halen 2016 yılının küresel maliyet tasarruflarıyla yeniden yapılandırma planından hisse başına 0,64 ABD Doları katkı elde edilmesini bekliyor.  2016 yılının ilk yarısında, şirket işletme kârının bir önceki yılla hemen hemen aynı olmasını bekleniyor. Mart ayı boyunca gerçekleşen mevsimsel zamanlama katkılarının Tarım iş kolunda sağladığı beklenenden güçlü başlangıcın ikinci çeyrekte dengelenmesi öngörülüyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir