“Tarım sektörü siyaset üstü bir konu”

-
“Tarım sektörü siyaset üstü bir konu”

Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu toplandı. Komisyon Başkanı, AK Parti Karaman Milletvekili Recep Konuk, tarım sektörünü, siyaset üstü bir konu olarak gördüğünü belirterek,”Tarım sektörü hem stratejik önemi hem de çiftçinin, üreticinin durumu nedeniyle siyasi mülahazalara, oy hesaplarına malzeme yapılamayacak kadar önemli ve hassastır” dedi.

Konuk, komisyonun bugünkü toplantısında yaptığı konuşmada, aynı gaye için çalışan icra ile komisyon arasında istişare mekanizmasını açık tutarak, sektörde hizmet kalitesinin, yetkinliğin ve çeşitliliğin artırılmasını ve sinerji oluşturmayı amaçladıklarını belirtti.

recep-konuk-gidahatti

Recep Konuk, “Bir diğer amaç ise tarlada, tapanda, ahırda, ağılda üretim, talep ve beklentiler konusunda komisyonumuzun köprü işlevini daha etkin hale getirmektir. Çiftçimiz bir meselesi olduğunda çözümü, çareyi ilgili kurumlarla birlikte bizden de bekliyor. Biz sistemin detaylarına vakıf olacağız ki bürokratlarımızı doğru yönlendirelim. Biz sistemin detaylarına hakim olacağız ki çiftçimizin beklentilerini, isteklerini icraya doğru aktarabilelim, bakanlığımız ile komisyonda, Meclis’te çareler üretebilelim.” Dedi.

‘Hedefimiz Karaman’ı gıda sektörünün referans şehri yapmak’

tbmm-tarim-komisyonu-gidahatti

“Sektörü popülizmden uzak tutabilirsek çare üretebiliriz”

Tarım sektörünü, Türkiye için siyaset üstü bir konu olarak gördüğünü vurgulayan Konuk, “Tarım sektörü hem stratejik önemi, hem de çiftçinin, üreticinin durumu nedeniyle siyasi mülahazalara, oy hesaplarına malzeme yapılamayacak kadar önemli ve hassastır. Sektörü popülizmden uzak tutabilirsek, gıda güvenliğimize ve sektörün yapısal meselelerine süratle çare üretebiliriz. Günlük tartışmaların içinde tutarsak sektörün geleceğinde de zaman kaybederiz. Komisyonumuzda parti kimliğimizin önünde olan, olması gereken husus, hizmet sunma yükümlülüğünde olduğumuz ülke tarımı ve çiftçisidir.” İfadelerini kullandı.

Bakan Çelik: Tarım ile ilgili her türlü eleştiriye açığız

tarim-arazisi-2-gidahatti

“Gaye ortak olunca çözüm üretmek daha  kolay hale geliyor”

Gaye ortak olunca çözüm üretmenin de kolay hale geldiğini belirten Konuk, komisyon toplantısının, diyalog ve istişare zeminini kuvvetlendirmek için bir adım olarak değerlendirilmesini istedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş ise tarımsal destekler konusunda bilgiler vermek üzere, komisyona katıldığını belirtti. Daniş, komisyondan çıkacak sinerjinin tarım sektörüne ve üreticilere katkı sunacağını kaydederek, , “Buradan çıkacak sonuçlar, bakanlığımızın bundan sonraki çalışmalarında bizim için yol gösterici olacaktır.” Dedi.

Konuşmaların ardından, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Ekonomi Bakanlığı yetkilileri tarımsal destekler konusunda sunum yaptı.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir