Tarım Bakanlığı, ruhsatsız fırınların tamamı kapatmaya hazırlanıyor

-
Tarım Bakanlığı, ruhsatsız fırınların tamamı kapatmaya hazırlanıyor

Tarım il müdürlüklerinin verdiği işletme izni ile faaliyet gösteren fırıncılara kötü haber! Belediyeden ruhsatı olmayan fırınların tamamının kapısına kilit vurulacak. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın başlattığı çalışmada, ekmek israfının önüne geçilmesi hedefleniyor. Konuya ilişkin bilgi veren Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, 4 milyon 900 bin ekmeğin yüzde 40-45’inin fırınlardaki fazla üretimden dolayı israf olduğunu bildirdi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, belediyeden ruhsatı olmayan, tarım il müdürlüklerinin işletme izniyle ekmek üretip satan fırınların tamamının kapatılması için yeni bir düzenlemeye gitti. Türkiye’de ekmek israfının ciddi boyutlara ulaşması nedeniyle harekete geçen Bakanlık, işletme izni verilen fırınlara ruhsat alınana kadar gerekli evrak ve altyapı çalışmalarını tamamlaması için süre verecek.

ankara-halk-ekmek-helal-gida-gidahatti

“Ekmek fiyatlarında farklılıkların önüne geçilecek”

Konuya ilişkin bilgi veren Halil İbrahim Balcı, Bakanlığın verdiği süre sona erdiğinde gerekli işlemleri yapmayan fırınların kapatılacağını bildirdi. Türkiye’de ciddi bir ekmek israfı olduğunun altını çizen Balcı,  “4 milyon 900 bin ekmeğin yüzde 40-45’i fırınlardaki fazla üretimden dolayı israf oluyor. Bunun önüne geçmek için 7-10 bin kişiye bir fırın düzenlemesi planlanıyor. Bunun yanı sıra fırınların birbirlerinden en az 1000 metre uzaklıkta açılmaları üzerinde çalışılıyor. 7 bin nüfus ve altındaki semt ve beldelerde ise tekel oluşmaması için 3 fırın açılması tesis edilecek. Bu şekilde tek bir fırının kafasına göre fiyat belirlemesinin de önüne geçilmiş olacak” diye konuştu.

Geri gönderilen ürünler için gümrüklere yeni düzenleme

ekmek-gidahatti

Kaçak fırın ekmek israfına neden oluyor

Ekmek Sanayii İşverenler Sendikası Genel Sekreteri Cihan Kolivar ise kaçak fırınların istediği kadar ekmek ürettiğine dikkat çekerek, fırınlar bakkala, markete ekmeği götürüp ‘Satabildiğini sat, kalanı alırım’ dediğini ve fiyatı düşürdüğünü kaydetti. Kolivar, yaşanan ekmek israfına dikkat çekerek, “Kaçak fırınların sigortası, vergisi, hiçbir şeyi yok. 1 liralık ekmeği 50 kuruşa düşürüyor. Bu nedenle aynı yere ekmek veren ruhsatlı fırının ekmeği kenarda kalıyor ve ziyan oluyor.” İfadelerini kullandı.

Buğdayda 2013’ten sonra yeni rekor beklentisi

ekmek-gidahatti

Günlük israf edilen ekmek sayısı 6 milyon

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO),  “Ekmek Tüketimiyle İlgili Tutum ve Davranışlar ile Ekmek İsrafı ve İsraf Üzerinde Etkili Olan Faktörler” başlığıyla yaptığı araştırmada, ülke genelinde; 252 fırın, 53 personel, 53 öğrenci yemekhanesi, 611 lokanta ve otel yetkilileriyle görüşüldü ve 1.589 hanede toplam 5.662 aile bireyinin yemek yeme durumu ve ekmek tüketimi hakkında bilgi toplandı.

Buna göre, Türkiye’de günde 25.295, yılda 9,2 milyon ton ekmek üretiliyor. Bu oran günde 101 milyon, yılda 37 milyar adet ekmeğe denk geliyor. Günde tüketilen ekmek sayısı 95 milyon adet iken 6 milyon adet ekmek israf ediliyor. Yani yıllık 1,546 milyar TL değerinde 2,1 milyar adet ekmek israf ediliyor. Ekmek israfı sebebiyle yaşanan yıllık ekonomik kayıp, Türkiye’nin dünya birincisi olduğu un ihracatından elde ettiği gelire eşdeğer.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir