Tamamen otomatik robot ile ameliyat mümkün mü?

-
Tamamen otomatik robot ile ameliyat mümkün mü?

Robot ile ameliyet yapılması bir süredir devam eden bir uygulama. Araştırmacılar, robotların tamamen bağımsız bir şekilde ameliyat gerçekleştirmesinin hastalar açısından iyi olacağını söylüyor.

Araştırma sonuçları, 4 Mayıs 2016 tarihinde Science Translational Medicine dergisininde yayınlandı.

Domuzlarla yapılan deneylerde, otonom robotların ameliyat dikişleri konusunda becerikli cerrahlar kadar veya daha başarılı olduğu görüldü. Araştırmanın baş yazarına göre aynı durum insanlar için de geçerli olabilir.

Washington’daki Çocuk Ulusal Sağlık Sistemi, Sheikh Zayed Pediyatrik Ameliyat İnovasyonu Enstitüsü’nden Dr. Peter Kim, cerrahlara akıllı araçlar sağlayarak daha iyi sonuçlar elde edilebileceğini ifade etti.

robot-gidahatti

Bağımsız çalışan robotlar

Robotların kullanıldığı ameliyatlar ABD’de gittikçe yaygınlaşsa da , mevcut robotların cerrahlar tarafından çalıştırılması gerekiyor. Dr. Kim, otonom, yani bağımsız çalışan robotların insanlardan daha istikrarlı olacağını söyledi.

İşte geleceğimizi etkileyecek 5 kritik gelişme

Dr. Kim, cerrahların eli ne kadar güvenilir olursa olsun, her zaman biraz titreme olduğunu belirtti.

ABD’de her yıl 44,5 milyon yumuşak doku ameliyatı yapılıyor. Araştırmacılara göre bu ameliyatların bir kısmında otonom robotların kullanılması, insan hatalarını azaltabildiği gibi verimliliği, ameliyat süresini ve iyi cerrahlara erişim olanağını arttırabilir.

Araştırmacılar, robotların cerrahi işleri kendi başına başarılı bir şekilde tamamlayıp tamamlayamaycağını görmek amacıyla Akıllı Doku Otonom Robot’u (STAR) oluşturdu. Robot, robot kolu, dikiş aracı ve görüntüleme teknolojilerinden oluşuyor.

Robot, dikişi nereye ve nasıl uygulayacağını belirlemek için en iyi cerrahi uygulamalara ait bilgileri kullanan bir bilgisayar programı kullanıyor.

Araştırmacılar ilk olarak, STAR’ın domuzlardan elde edilen 2 doku parçasına dikiş yapma kabiliyetini test etti. Otonom robot, mevcut robotlardan ve cerrahlardan daha iyi performans sergiledi.

Robotların işleteceği ilk çiftlik çok yakında!

Araştırmacılar daha sonra STAR ve insan cerrahların, canlı domuzların kesilmiş bağırsağını birleştirme kabiliyetini karşılaştırdı. STAR tarafından yapılan operasyonun sonuçlarının yetenekli bir cerrah ile aynı olduğu belirlendi.

robot-gidahatti robot-gidahatti (3)

Otomatik robot ile ameliyat uygulaması mümkün mü?

Buna karşın, otomatik robot ile yapılacak ameliyatın uygulamaya girmesi için henüz erken.

Boston’daki Massachusetts Tam Teşekküllü Hastanesi’nin baş cerrahı Dr. Keith Lillemoe, teknolojisinin farklı modellerde denenmesi gerektiğini söyledi.

Söz konusu çalışmada yer almayan Dr. Lillemoe, çalışmanın ilgi çekici olduğunu ancak daha fazla kanıta ihtiyaç olduğunu ifade etti.

 Dr. Lillemoe, otonom ameliyatların fiyatının da önemli bir unsur olduğunu sözlerine ekledi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir