“Suyun ve toprağın kıymetini bileceğiz”

-
“Suyun ve toprağın kıymetini bileceğiz”

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, bundan sonra tarımda kapalı sisteme geçiş yapacaklarını belirterek, “Artık vahşi sulamaya son. Az olsun ama bundan sonra temiz olacak. Bundan sonra suyun ve toprağın kıymetini bileceğiz” dedi.  Fakıbaba, fındıkta üreticiyi mağdur etmeyeceklerini de kaydetti.

Sivas Kongresi’nin 98’inci yıldönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen AGRO Sivas 4. Tarım Gıda ve Hayvancılık Fuarı, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Sivas Valisi Davut Gül, milletvekilleri ve vatandaşların katılımıyla yapıldı.

sivas-fuar-acilis-gidahatti“Gıda güvenliği enerji güvenliğinden daha önemli”

Açılışta konuşan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, tarımın stratejik bir sektör olduğuna işaret ederek, şunları söyledi:

“Enerji güvenliği ne kadar önemliyse ondan daha önemlisi gıda güvenliğidir. Gıda güvenliği de her geçen gün artacaktır. İnşallah bundan sonra bizim hedefimiz toprağı suyla, çiftçiyi bilgiyle buluşturacağız. Toprak suyla buluşursa, çiftçi bilgiyle buluşursa inşallah bereket gelir.

ismet-yilmaz-sivas-fuar-gidahatti

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz

Tarım meşakkatli ve zordur. Hazanda gazel, baharda umuttur. Tarlaya atılan bir çekirdekten bin bostan bitirmek, Allah’ın rahmetinin bir tezahürüdür. Bundan dolayı da çiftçi bu milletin orta direğidir. Medeniyet toprağı işlemekle başlar. İnsan tarım sayesinde üretmenin bahtiyarlığına erer.

Tarımla 80 milyon nüfusumuzu besliyoruz. Yurdumuzda misafir olanları besliyoruz. Ama onun dışında da ihraç ediyoruz. Ülkemiz birçok tarım ürününün de kendisine yetiyor. İnşallah bundan sonra da bunu daha da çok geliştireceğiz. Önümüzdeki dönemde Türkiye’yi de Sivas’ı da tarım da hak ettiği yere getireceğiz.”

ahmet-esref-fakibaba-sivas-gidahatti

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba

“Tarım olmazsa yaşam olmaz”

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ise bugün hemen hemen bütün şehirlerde “Probleminiz nedir?” denildiğinde, “Su ve eğitim” denildiğine dikkat çekti. Fakıbaba, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Eğer su olursa, suyu biz toprakla buluşturursak bizim çiftçi arkadaşlarımızın neler yapabileceğini ben çok iyi biliyorum. Çok çalışmamız gerektiğine inanıyoruz. Eğer biz toprağı suyla buluşturursak, eğer biz insanları eğitirsek, inanıyorum ki bu Türkiye’nin önü açılacaktır. Tarlaları suyla buluşturduğumuzda bu Türkiye’nin önünü, Allah’ın izniyle hızını kimse engelleyemez.

Biz üreteceğiz. Çalışacağız. Güven ve samimi olmak çok önemli. Eğer biz istişare edersek, diyalog kurarsak, güvenirsek, olmaması için hiçbir neden yoktur. Biz üretene de saygı duyacağız. Arada katma değer sağlayan bütün arkadaşlarımıza saygı duyuyorum. Tarım olmazsa yaşam olmaz. Tarım üretmektir. Gıdayı üreteceğiz. Hiç durmadan çalışmaya devam edeceğiz.

tarla-sulama-gidahattiVahşi sulamaya son!

Tarım Bakanlığı olarak bundan sonra çizeceğimiz yol hep kapalı sistem olacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımızın bana talimatı bu oldu. Artık vahşi sulamaya son. Az olsun ama bundan sonra temiz olacak. Bundan sonra suyun ve toprağın kıymetini bileceğiz. Su ve toprak Türkiye’nin vazgeçilmez iki şeyidir.”

Konuşmaların ardından Bakan İsmet Yılmaz’la birlikte fuardaki stantları gezen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, yavru bir Kangal köpeğini de sevdi.

ahmet-esref-fakibaba-sivas-kangal-gidahatti“Fındıkta üreticiyi mağdur etmeyeceğiz”

Bakan Fakıbaba, Sivas Valiliği’ni ziyareti sırasında gazetecilerin fındık fiyatlarıyla ilgili sorusu üzerine, “Fındık fiyatlarını saati saatine takip ediyoruz. Sadece bu Ahmet Fakıbaba’nın vermiş olduğu bir karar değil. Bu bir ekip olayıdır. Ama zamanda ve yerinde. Çünkü neydi, 420 bin 2016 rekoltesi vardı. Rekoltede doğrudur, yükselme vardır. Böyle 7-8 liraya düşecek bir fiyatın olmaması gerekirdi. Bu bağlamda çiftçilerimizin mağdur duruma düşmemesi için biz geçen sene vermiş olduğumuz levant fındıkta 10 lira, Giresun’da 10.5 lirayı verdik. Çünkü dünya rekoltesi 900 bin ton. Bizde artarken dünyada artmadı. Belirleyici ihraç edici ülke kimdir? Türkiye’dir. Türkiye’nin bunun hakkını vermesi gerekirdi” dedi.

ahmet-esref-fakibaba-gidahattiBorsanın açıkladığı fiyata soruşturma

Borsanın açıkladığı fındık fiyatlarına soruşturma başlattıklarını da açıklayan Ahmet Eşref Fakıbaba, “Borsanın 8.5 lira fiyat açıkladığını duyar duymaz olaya el koyduk. Şu anda da soruşturma halindedir. Hiç anlamsız, hiç bir dayanağı olmayan bir fiyat açıklaması, normal fiyat seyrinde devam ediyor. Biz alımlarımıza devam ediyoruz. Üreticimizi mağdur etmeyeceğiz. Allah’ın izniyle üretici de mutlu olacaktır, alan da mutlu olacaktır. Her iki tarafın da kazandığı ama üreticinin mağdur edilmediği, tekelleştirilmeyen bir ortamı kurmak Tarım Bakanı olarak bizim görevimizdi. Biz de bunu yaptık” ifadelerini kullandı.

DHA

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir