Suyun Bile Beslenme Referans Değeri Var

-
Suyun Bile Beslenme Referans Değeri Var

Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi, 7 yıl süren çalışmalarını bir dosyada topladı. Su dahil 32 besin öğesinin uygun tüketim miktarlarının derlendiği çalışma; sağlık profesyonelleri, politika belirleyiciler, diyetisyenler ve diğer tüm paydaşlara beslenme tavsiyelerinde bilimsel temel teşkil ediyor.

Yağ, karbonhidrat, protein, vitaminler, mineraller gibi besin öğelerinin sağlıklı bir kişi tarafından düzenli olarak hangi miktarlarda tüketilmesi gerektiği ile ilgili bilgileri kapsayan verilere beslenme referans değerleri (BRD’ler) adı verilmekte.

Avrupa’nın gıda güvenliği konusundaki otoritesi EFSA bünyesinde yer alan ve konusunda uzman bilim insanlarından oluşan Diyet Ürünler, Beslenme ve Alerji (NDA) Paneli, Avrupa Komisyonu’nun talebi üzerine o zamanki adı Gıda Bilimsel Komitesi olan kurulun beslenme tavsiyelerini yeniden değerlendirmekteydi. EFSA, 2010 yılından bu yana, 7 yıl boyunca yaptığı değerlendirme çalışmaları sırasında suyu da içeren çeşitli besin öğeleri ve enerji tüketimine dair toplam 32 bilimsel görüş ortaya koydu.

dengeli-beslenme-gidahatti (4)Rapor tüm besin öğelerini içeriyor

Hepsi ayrı birer bilimsel makale halinde EFSA’nın resmi yayınında yer alan çalışmalar, geçtiğimiz günlerde özet halinde bir araya getirilerek sağlık profesyonelleri, bilim insanları, risk yöneticileri, politika belirleyiciler ve diğer ilgili paydaşların kullanımına sunuldu. Su, yağlar, karbonhidratlar ve diyet lifler, protein, enerji, 14 vitamin ve 13 mineral hakkında bilimsel görüşlerin derlendiği 92 sayfalık özet rapor, kuruluşun internet sitesinde yayınlandı.

NDA Panelinin başkanlığını yürüten Dominique Turck raporun önsözünde, her bir besin öğesi için hazırlanan görüşlerin doğrudan birbiri ardına eklenmesinin kullanışsız olacağını düşündüklerini, bu nedenle her görüşün sonuçlarını ve bunlardan türetilen tabloları içeren bu özetin hazırlandığını belirterek çalışmalarda emeği geçenlere teşekkür etti.

Rapor temel bilgiler, uygulanan genel prensipler, enerji, karbonhidratlar ve lifler, yağlar, protein, su, mineraller, vitaminler hakkında beslenme bilgileri ve beslenme referans değer tablolarını içeriyor. Enerji tablosu; farklı yaş, cinsiyet ve aktiflik gruplarındaki insanların yanında hamile ve emziren kadınların da ortalama enerji ihtiyaçlarını veriyor. Buna göre örneğin 30-39 yaşlar arasında, orta düzeyde fiziksel aktivite yapan bir kadının enerji ihtiyacının günlük 8,7 MJ ya da 2.077 kilokalori olduğu bulunabiliyor.

dengeli-beslenme-gidahatti (3)Günde 25 gram diyet lif, 250 miligram EPA+DHA

Raporda benzer şekilde farklı yaş ve cinsiyet gruplarındaki kişilerin tüketmesi gereken karbonhidrat, diyet lif, toplam yağ miktarları yanında linoleik asit (LA), α-linolenik asit (ALA), DHA, EPA gibi elzem yağ asitlerinin miktarları da veriliyor. Buna göre 18 yaş üzeri yetişkinlerin besinlerden aldıkları günlük enerjinin %45-60’ının karbonhidratlardan, %20-35’inin yağlardan kaynaklanması gerekiyor. Aynı yaş grubunda yetişkinlerin günlük olarak tüketmesi gereken diyet lif miktarı 25 gram, EPA+DHA miktarı 250 miligram. Raporda doymuş yağ asitlerinin ve trans yağ asitlerinin mümkün olduğunca az miktarda tüketilmesi de öneriliyor.

Yetişkin erkeklerin günlük su tüketim gereksinimi 2,5 litre olarak belirlenirken, yetişkin kadınlarda bu düzey 2 litre. Bu su miktarına içme suyu yanında diğer tüm içeceklerle alınan ve gıdaların içerisinde bulunan su da dahil.

Raporda 18 yaş üzeri yetişkinlerde günlük ortalama protein ihtiyacının 0,66 g/kg vücut ağırlığı olduğu belirtiliyor. Buna göre 60 kg ağırlığında bir insanın günlük protein ihtiyacı yaklaşık 40 grama karşılık geliyor.

beslenme-ogrenci-gidahattiBeslenme uzmanları için en önemli bilimsel dayanak

Raporda günlük alım değerlerine yer verilen mineraller kalsiyum, krom, bakır, flor, iyot, demir, magnezyum, mangan, molibden, fosfor, potasyum, selenyum ve çinko olarak sıralanırken, bilimsel görüş oluşturulan vitaminler ise biyotin, kolin, kobalamin, folat, niasin, pantotenik asit, riboflavin, tiamin, A, B6, C, D, E ve K vitaminleri olarak diziliyor. Geniş içeriği nedeniyle raporun sağlık profesyonelleri, beslenme uzmanları gibi ilgili paydaşlar için en önemli bilimsel dayanaklardan biri olduğu ifade ediliyor.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir