Süt üretimi ile yumurta üretiminde artış var

-
Süt üretimi ile yumurta üretiminde artış var

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Süt ve Süt Ürünleri Üretimi ile Kümes Hayvancılığı Üretimi, Ekim 2015 verilerini açıkladı. Ekim’de hem süt ve süt ürünleri, hem de kümes hayvancılığı üretimlerinde artış oldu.

Süt ve süt ürünleri üretim verilerine göre, ticari süt işletmelerince toplanan inek sütü miktarı,  Ekim ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre %7,2 artışla 695 bin 164 tona ulaştı.

Toplanan inek sütü miktarı, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seride Ekim ayında bir önceki aya göre %0,1 artarken, takvim etkisinden arındırılmış seride Ekim’de, 2014 yılı Ekim ayına göre %5,7 artış gerçekleşti.

Ekim’de ticari süt işletmeleri tarafından gerçekleştirilen içme sütü üretimi 114 bin 870 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre %5,4 artış gösterdi.

İnek peyniri üretiminin 51 bin 164 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre %5,1 arttığı Ekim ayında, koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri ise 489 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre %26,9 azaldı.

Ekim’de yoğurt üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre %13,3 artışla 94 bin 372 tona yükselirken, ayran üretimi ise 56 bin 605 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre %13,4 artış gösterdi.

Ekim ayında ticari süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütü yağ oranı ortalama %3,4, protein oranı ise ortalama %3,2 olarak tespit edildi.

Toplanan inek sütü, Ekim 2015

sut-uretimi-www.gidahatti.com

Yumurta-www.gidahatti.comKümes Hayvancılığı Üretimi

TÜİK’in Kümes Hayvancılığı Üretim verilerine göre ise Ekim ayında tavuk yumurtası üretimi 1,4 milyar adet olarak gerçekleşti. Yumurta üretimi bir önceki aya göre %5,6 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre yumurta üretiminde %4,5 azalış gösterdi.

Ekim ayında kesilen tavuk sayısı 86 milyon adet, kesilen hindi sayısı ise 375 bin adet oldu.

tavuk-eti-www.gidahatti.comKesilen tavuk sayısı Ekim ayında bir önceki aya göre %7,5, bir önceki yılın aynı ayına göre %9,6 artarken, kesilen hindi sayısı bir önceki aya göre %1,3, bir önceki yılın aynı ayına göre ise %8,1 azaldı.

Tavuk eti üretimi Ekim ayında bir önceki aya göre %9,7, bir önceki yılın aynı ayına göre %11 artışla 148 bin 505 ton olurken, hindi eti üretimi ise bir önceki aya göre %7,8, bir önceki yılın aynı ayına göre %7,6 azalışla 3 bin 686 ton olarak gerçekleşti.

Tavuk eti üretim miktarı, Ekim 2015

tavuk-eti-www.gidahatti.com

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre tavuk eti üretiminde bir önceki aya göre %0,3 artış olurken, takvim etkisinden arındırılmış seriye göre ise tavuk eti üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre %2,4 azaldı.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın