Süt Tedarik Yönetmeliği ile yeni bir dönem başlayacak

-
Süt Tedarik Yönetmeliği ile yeni bir dönem başlayacak

Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Fatih Salih Okumuş, Ocak ayında yürürlüğe girecek Süt Tedarik Yönetmeliği ile yeni bir dönem başlayacağının altını çizdi, “Yönetmelik ile üretici parasını zamanında alacak, sanayicinin süt derdi olmayacak” dedi.

Anadolu EXPO 2. Canlı Hayvan Fuarı’nın ikinci gününde düzenlenen 3. Ulusal Süt Zirvesi, sektörün yoğun ilgisini gördü. Gıda Tarım ve Hayvancılık Aydın İl Müdürlüğü ve Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği işbirliği ile düzenlenen zirvede süt sektörünün ülkemizde ve dünyadaki durumu ve yeniden yapılandırılması ele alındı.

“Süt sektörünün yeniden yapılandırılması” temasıyla düzenlenen zirve öncesinde konuşan Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Fatih Salih Okumuş, yılbaşından itibaren sütte yeni bir dönemin başlayacağını belirterek, “Süt Tedarik Yönetmeliği 2016 yılının ilk ayında yürürlüğe girecek. Bugüne kadar hukuku olmayan sütün artık bir hukuku olacak. Üretici mağdur olmayacak, parasını zamanında alacak, sanayicinin süt derdi olmayacak” ifadelerini kullandı.

“Süt fiyatı en önemli sorunumuz değil”

En büyük sıkıntılarının girdi maliyetlerindeki artışa karşın süt fiyatında herhangi bir artışın olmayışının sanıldığını, ancak bunun en önemli sorun olmadığını vurgulayan Okumuş, “Sorunların başında öncelikle 365 gün süt satabilmek geliyor. Sonrasında ise sattığınız sütün parasını ‘garanti’ alabilmek ve sonra da sütün fiyatı geliyor” diye konuştu.

Yeni dönemin Süt Tedarik Yönetmeliği’nin yılbaşında devreye girmesiyle başlayacağını ifade eden Okumuş, Türkiye’nin 19 milyon ton süt üretimi gerçekleştirdiğine ve artık kendi kendine yeten bir ülke konumunda olduğuna dikkat çekti. Okumuş ayrıca küçük üreticinin, büyük ölçekli çiftliklerle rekabet edebilmesi için de bir çalışma içinde olduklarını söyledi.

Üreticinin en önemli sorunu olan pazarlama konusundaki çözüm önerilerinin ele alındığı 3. Ulusal Süt Zirvesi’nde Doç. Dr. Ömer Tömet’in moderatörlüğünde yapılan ilk oturumda, Danimarka Çiftçi Birliği Bakanı Kjartan Poulsen, sektördeki organik üretim konusunda bilgi verdi. Barbaros Buyrukbilen ise süt analizlerinde dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

Ulusal Süt Konseyi Üyesi Ahmet Ertürk başkanlığındaki ikinci oturumda ise süt üretimindeki desteklemeler masaya yatırıldı.

“10 aya yaydık”

İzmir Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Özer Türer de, küçükbaş hayvancılıkta İzmir’in Türkiye’ye bir model olacağını söyledi. İzmir dışında bugüne kadar Türkiye’nin hiçbir yerinde koyun keçi sütü toplama organizasyonu yapılmadığına dikkat çeken Türer, “Soğuk zinciri de devreye alarak İzmir’de 5 yıldır üreticilerimizin sütünü alıyoruz. Eskiden mandıralar Nisan ya da Mayıs ayında süt toplar, Temmuz ayında da bu toplamayı bitirirdi. Biz ise bunu 10 aya yaydık” dedi.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun da katılımcıları arasında yer aldığı Türkiye’nin ilk ve tek canlı hayvan fuarı özelliğini taşıyan organizasyon, 5-8 Kasım 2015 tarihleri arasında Kuşadası Efes Kongre Merkezi’nde yapıldı. 45 bin metrekarelik alana kurulan fuar, tarım ve hayvancılık sektöründen firmaları bir araya getirdi. Fuar, aynı zamanda sektördeki son yenilikleri de katılımcılara sundu.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir