Süt sektöründe ihracat kaynaklı kriz TBMM gündeminde

-
Süt sektöründe ihracat kaynaklı kriz TBMM gündeminde


Son dönemde süt ihracatında yaşanan daralmayla birlikte çiğ sütte arz fazlası sorunu yaşanıyor. Suriye başta olmak üzere komşu ülkelerle ilişkilerin bozulmasının, birçok alanda olduğu gibi süt ihracatını da olumsuz etkilediğini, çiğ süt üreticilerinin ürettikleri sütü satamaz hale geldiklerini belirten CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, konuyu bir soru önergesi ile TBMM gündemine taşıdı. Aldan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’e, sorunu çözmek için Bakanlığın bir girişimi olup olmadığını sordu.

omer-suha-aldan-chp-gidahattiCHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle verdiği sonu önergesinde, çiğ süt üreticilerinin yüksek girdi fiyatları, ücret düşüklüğü, hayvan hastalıklarıyla yeterli mücadele edilmemesi gibi kronik sorunlarına yeni ve ciddi bir sorun daha eklendiğini, süt üreticilerinin ürünlerini satamaz hale geldiklerini kaydetti.

Aldan, şöyle devam etti:

“Süt Üretim Birlikleri yöneticilerinin bize ilettiğine ve yine medyada yer alan haberlere göre, Türkiye’nin birçok yerinde benzer sorunlar var. Zorlukla süt üreten çiftçilerimiz, özel sektörün alım yapmaması nedeniyle ürünlerini satamaz hale gelmişlerdir. Üretimin fazla, iç talep ve ihracatın az olduğunu ifade eden üreticiler, sütlerini dökmek zorunda kaldıklarını, bunun devam etmesi halinde hayvanlarını keseceklerini ifade etmektedirler.

Örneğin, Menteşe – Ula Süt Üreticileri Birliği Başkanı Sezai Sel, fabrika yemi, yonca gibi girdi fiyatları artarken çiğ süt fiyatlarının 2014 Temmuz’dan bu yana değişmediğini, iç ve dış piyasalarda daralan talep nedeniyle alıcı bulamadıklarını, özel sektörün alımı yarı yarıya düşürdüğünü ve şubattan itibaren tamamen durdurma ihtimali olduğunu ifade etmiştir.”

sut-urunleri-gidahattiCHP’li Aldan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’e şu soruları yöneltti:

1- Çiğ süt üreticilerinin sorunlarını gidermek için önlem almayı düşünüyor musunuz?

2- Üreticiyi bu sıkıntılardan kurtarmak için, özel sektörün alım yapmadığı yerlerde, Et ve Süt Kurumu’nun daha fazla alım yapması için bir girişiminiz olacak mıdır?

3 – Özel sektörün süt alımını azaltmasının gerekçeleri nelerdir? Üreticiler, başta Suriye olmak üzere komşu ülkeler ile yapılan ihracatın azalmasını gerekçe göstermektedir. Bu iddialar doğru mudur? Bu sorunun çözümü için ne gibi tedbirler alınmaktadır?

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir