Süt fiyatları artmazsa elde inek kalmayacak

-
Süt fiyatları artmazsa elde inek kalmayacak

TZOB Başkanı Bayraktar, süt fiyatlarının üreticileri tatmin etmediğini bu durumun ineklerin mezbahaneye gitmesine neden olduğunu vurguladı.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, nisan ayında çiğ süt fiyatlarında hafif bir kıpırdama olmasına rağmen bunun üreticiyi kurtarmadığını kaydetti. Et ve Süt Kurumu’nun (ESK) piyasaya müdahalesiyle birlikte piyasada fiyatların yükseleceğine yönelik beklentilerin arttığına dikkat çeken Bayraktar, beklenenin aksine fiyatların çıkmadığını söyledi.

KAMPANYA DEVAM EDİYOR

TZOB’un süt kampanyası ile Et ve Süt Kurumu’nun müdahalesinin etkisiyle süt fiyatlarında bir miktar artış yaşandığını ifade eden Bayraktar, “Başlattığımız süt kampanyamız devam ediyor. Yine de mart ayında bazı bölgelerimizde 70 kuruşa kadar inmesine rağmen Türkiye ortalaması 99 kuruş olan çiğ süt fiyatları, nisan ayında biraz da olsa kıpırdadı ve 1 lira 2 kuruşa çıktı” dedi.

ESK’nın alımlarının hedef fiyat olan 1 lira 15 kuruşun üzerine çıkıncaya kadar devam etmesi gerektiğini söyleyen Bayraktar, 2008 yılında süt fiyatlarındaki kriz nedeniyle 1 milyon süt ineğinin kesildiğini hatırlattı. Yem maliyetlerindeki yükseliş nedeniyle makasın süt üreticileri aleyhine işlediğini kaydeden Bayraktar, şunları söyledi:

“Şu anki çiğ süt alım fiyatları yetersiz. Sütten para kazanamayan üretici maliyetlerden kurtulmak için süt ineklerini kesime göndererek, krizden kurtulmaya çalışılıyor. Süt fiyatlarında istikrar sağlanmazsa, süt inekleri mezbahaneye gitmeye devam edecek. Bu da uzun vadede ülkemizi çıkmaza sokar” diye konuştu.

Hayvancılık desteklerindeki artışların yerinde olduğunu, özellikle buzağılarda 4 ay yaşatma zorunluluğu ile soy kütüğü uygulamasının önemine dikkat çeken Bayraktar, “Bunlar önemli olsa da süt ineklerinin mezbahaneye gitmesi durdurulmalı. Bu da süt fiyatlarında istikrarla olur” açıklamasını yaptı.

Üretici ve market farkı artıyor

Şemsi Bayraktar, üretici ile market arasındaki fiyat farkının nisan ayında arttığını belirtti. Bayraktar, “Mart ayında üretici market arasında en fazla ilk 10 üründe ortalama yüzde 274.1 olan farkın, nisan ayında yüzde 308.4’e çıktı” dedi.

Üretici market fiyat farklarının makul seviyelere çekilmesi için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın çalışma yaptığını kaydeden Bayraktar, “Benzer şekilde Hal Yasası’nın değiştirilmesine yönelik olarak bir çalışma yürütüldüğü ve yasanın yeniden düzenleneceği açıklandı. Bu çalışmaların bir an önce sonuçlanması hem üretici hem tüketicimiz açısından olumlu olacaktır” dedi.

Bayraktar, patatesin martta yüzde 350 olan fiyat farkının, nisan ayında yüzde 416.3’e çıktığını sözlerine ekledi.

www.sozcu.com.tr

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir