Süt bir kez daha aklandı!

-
Süt bir kez daha aklandı!

Slovenya’nın Ljubljana şehrinde yapılan bilimsel bir araştırmaya göre, süt tüketimi ile alınan östrojen, kandaki hormon seviyesini veya üreme sağlığını etkilemiyor.

Journal of Dairy Science dergisinde yayınlanan çalışmada fareler kullanıldı.

Araştırmacılar, hamile ineklerin sütünde bulunan östrojen seviyesinin 100 katında dahi, kandaki hormon seviyelerinin ve üreme organlarının etkilenmediğini belirledi.

İnek sütünde bulunan östorjen seviyesinin 1.000 katına çıkıldığında ise farelerin üreme sağlığının etkilendiği görüldü.

canli-hayvan-borsasi-inek-2-gidahatti

Östrojen büyükbaş hayvanların sütünde doğal olarak bulunuyor

Yüksek miktarda östrojen içeren inek sütünü tüketmenin, insanların kanındaki hormon seviyesini etkileyerek bazı kanser türlerinin riskini arttıracağı yönünde endişeler vardı.

Büyükbaş hayvanların sütünde doğal olarak oluşan östrojenlerin bulunduğu biliniyor. Östrojenin sütteki seviyeleri, inek hamile olduğunda artıyor.

Araştırmada yer alan, Ljubljana Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Preklinik Bilimler Enstitüsü’nden Tomaz Snoj, çalışma hakkında bilgi verdi:

Çalışmamızın amacı, bilinen dozlardaki (doğal seviyeler ve 100 ve 1.000 katı olacak şekilde östojen ilave edilmiş) süt tüketiminin, farelerin kanındaki hormon seviyelerini ve üreme organlarını etkileyip etkilemediğini belirlemekti.

Araştırma detayları

Araştırmada, farklı seviyelerdeki östrojenin plazmadaki doğal estron E1 ve E2’yi, dişilerdeki rahim ağırlığını, testosteron seviyelerini, testis ağırlığını ve erkek farelerde sperm kesesi ağırlığını nasıl etkilediği incelendi.

Elde edilen sonuçlar, hamile bir inekten sağılan sütü tüketmenin farelerdeki E1 ve E2 seviyelerini etkilemediği görüldü. Süt tüketiminin dişi ve erkek farelerdeki üreme organı ağırlığını da etkilemediği belirlendi.

Süt tüketimi ile alınan östrojen zararlı mı?

Çalışma, yetişkin farelerle yapıldı. Araştırmanın yazarları, sütteki östojenin ergenlikte ve öncesinde üreme sisteminin gelişimi üzerinde nasıl etki gösterdiğini belirlemek için daha fazla çalışma yapılması gerektiğini aktardı.

Çalışmanın bir diğer yazarı, Ljubljana Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Hayvan Genomiği Merkezi’nden Gregor Majdic, çalışmayla ilgili olarak şunları söyledi:

Elde ettiğimiz sonuçlara göre, östrojenin en yüksek olduğu dönemde dahi inek sütü üreme sağlığını tehdit etmiyor.

Gregor Majdic, mevcut çalışmada, süttekinden 100 kat fazla konsantrasyondaki östrojenin de fizyolojik bir etkiye neden olmadığını belirlediklerini söyledi. Majdic’e göre, sütteki doğal östrojen miktarı, tüketiciler üzerinde biyolojik bir etki yapamayacak kadar düşük.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir