“Susarak Yaşanmaz, Susuz Hiç Yaşanmaz” İmza Kampanyası

-
“Susarak Yaşanmaz, Susuz Hiç Yaşanmaz” İmza Kampanyası

Su Hakkı Kampanyası bileşenleri, “Susarak Yaşanmaz, Susuz Hiç Yaşanmaz” adlı yeni bir imza kampanyası başlattı. Kampanya ile tüm yerel yönetimlerden musluklardan temiz ve içilebilir lezzette su akması için, altyapı hizmetlerini kamu kaynaklarıyla yenilemeleri ve temel ihtiyaçlar için gerekli olan suyu hanelere ücretsiz sağlamaları talep ediliyor.

su-hakki-www.gidahatti.comSu sorununun giderek büyüdüğü belirtilen Su Hakkı Kampanyası’nın açıklamasında, iklim değişikliğinin şiddetlendirdiği kuraklık, su varlıklarının azalması, kirlenmesi gibi etkenler nedeniyle yakın bir gelecekte temel ihtiyaçlarımız için bile su bulmakta sıkıntı yaşamaya başlayacağımızın altı çizildi.

Kalitesi düşen su hizmetleri ve artan su faturalarının, suyu parası olanın satın alabileceği bir meta haline getirirken büyük toplumsal adaletsizliklere de yol açtığı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Türkiye’nin pek çok ilinde şebeke suyunun fiyatı aydan aya artıyor. İstanbul’da su fiyatları son yedi yılda yüzde 135,5 arttı. Ankara’da su faturası bedeli 10 yılda yüzde 500 arttı. Aylık su faturasına ödediğimiz kadar parayı damacana suyuna harcamak zorunda değiliz. Yakın bir gelecekte su fakiri bir ülke olacağımız söylenirken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı bir kamu iştirakı olan Hamidiye, dünyanın 40’tan fazla ülkesine su satıp kârına kâr katıyor.

su-www.gidahatti.comTüm canlıların eşit ve adil biçimde suya erişimini sağlayacak piyasa dışı kolektif çözümlerin olduğunu biliyoruz. Su, parası olanın satın alabileceği, şirketlerin para kazanabileceği, devletlerin gelir elde edebileceği bir meta değildir.

Bu talebi geniş kesimlere ulaştırmayı ve çok sayıda imza toplamayı hedefliyoruz. Bu kampanya ile nihai hedefimiz, suyu insan hakkı olmaktan çıkaran, suyun metalaşmasına ve ticarileşmesine olanak tanıyan yasal düzenlemelerin ortadan kaldırılması. Kampanyada toplanan imzalar 2016 yılı içerisinde; İSKİ, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve TBMM’ye iletilecek.”

“Sudan bahaneler değil, su hakkımızı istiyoruz”

“Susarak yaşanmaz, susuz hiç yaşanmaz!” imza kampanyası metninde, tüm yerel yönetimlerden musluklardan temiz ve içilebilir lezzette su akması için, su hizmeti altyapılarını (apartman içindeki borular da dâhil) kamu kaynaklarıyla yenilemeleri ve temel ihtiyaçlarımız (içme, beslenme ve temizlik) için gerekli olan suyu hanelere ücretsiz sağlamaları talebine yer veriliyor.

Kampanyaya katılmak ve daha ayrıntılı bilgi için

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın