Suriyeli çocuklar dünya liderlerinden ne istedi?

-
Suriyeli çocuklar dünya liderlerinden ne istedi?

Nüfusundan fazla sayıda Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapan ve İstanbul’da başlayan BM Dünya İnsani Zirvesi’nde de yerini alan Kilis, Suriyeli çocukların dünya liderlerine seslendiği mektuplarla bir kez daha gündemde. Kilis Belediyesi tarafından “Suriyeli Çocuklardan Mektup Var” adıyla yayınlanan kitapta bulunan her mektup, ayrı bir dram içeriyor. Suriyeli çocuklar, ülkelerine geri dönmek için savaşın durdurulmasını istiyorlar.

Kilis Belediyesi, Kilis’teki okullarda okuyan Suriyeli çocukların dünya liderleri ve devlet büyüklerine yazdıkları mektupları, “Suriyeli Çocuklardan Mektup Var” adlı kitapta topladı.

suriyeli-cocuklar-kitap-gidahatti

Öğrencilerin duygu dolu mektuplar kaleme aldığını belirten Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara, tarihe not düşecek olan bu mektupların, çocukların acılarının dindirilmesinde vesile olmasını diledi.

Kara, “Suriyeli yavrularımız mektuplarda; çektikleri acıları, onları bağrına basan insanımıza duydukları minneti, özgürlük, vatan ve barış özlemlerini dile getirdiler. İnşallah dünya liderleri bu mektupları okurlar ve çocukların bu özlemlerini giderirler. Bizler, yetim bırakılan acılı minik yüreklerin her zaman yanlarında olacağız. Onları kayıp birer nesil olmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

BM, Dünya İnsani Zirvesi’nden ne bekliyor?

Suriye’deki durum için çok acil şekilde politik çözüme ihtiyaç olduğuna vurgu yapan Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara, “Dünya bunu hatırlamalı, Suriyelilerin çektiği acıları görmeli ve harekete geçmelidir. Kilisliler olarak savaş kıyısındaki atmosfere rağmen, bir lokma ekmeğimizi, bir yudum suyumuzu ve sevgimizi Suriyeli kardeşlerimizle paylaşmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

suriyeli-cocuk-kitap-gidahatti

Suriyeli çocuklar ne istedi?

Kilis’teki Geçici Eğitim Merkezlerinde 7 bin 735, Elbeyli ve Öncüpınar konteynır kentlerde ana sınıfı, ilköğretim, orta ve lise düzeyinde 12 bin, yetim okulunda ise 5-14 yaş arası 405 olmak üzere toplam 20 bin 140 Suriyeli öğrenci bulunuyor.

Kuraklık, El Nino ve diğer felaketler için yeni bir yaklaşım gerekiyor

Liderlere hitaben yazdıkları mektuplarda kendi dramlarını ve acılı hikâyelerini yazan Suriyeli çocuklar, ülkelerine geri dönmek için savaşın durdurulmasını istiyorlar.

suriyeli-siginmacilar-gidahatti

Kilis Belediyesi’nin yayınladığı Suriyeli Çocuklardan Mektup Var kitabındaki mektuplarda anne-babasını ya da ailesini saldırılarda kaybettiklerini anlatan çocuklar, tarihe de dramlarıyla not düşüyorlar. Hepsi ayrı buruk bir hikâye olan mektuplarda, çocuklar anne ve babasının ölümünü, evlerinin yıkılışını, oyuncaklarının ve eşyalarının enkaz altında kaldığını dile getirdiler.

Suriyeli Çocuklardan Mektup Var kitabına, Dünya İnsani Zirvesi’nin yapıldığı Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’ndaki Kilis Belediyesi standından ulaşmak mümkün.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın