Sürdürülebilir üniversite yerleşkesi için ilk fidanları çocuklar dikti

-
Sürdürülebilir üniversite yerleşkesi için ilk fidanları çocuklar dikti

Boğaziçi Üniversitesi, sürdürülebilir vizyonu çerçevesinde TEMA Vakfı ile işbirliğine gitti ve Sarıtepe kampüsünde ilk fidanları diken çocuklar oldu. Etkinliğe katılan 70 okuldan yaklaşık 3.500 çocuk, üniversiteliler ve TEMA gönüllüleri ile birlikte doğada zaman geçirdiler.

Sürdürülebilir Kampüs olma yolunda önemli adımlar atan Boğaziçi Üniversitesi’nin Kilyos’taki Sarıtepe Kampüsü TEMA Vakfı’nın organize ettiği binlerce çocuğun doğayla buluşmasına sahne oldu. Çoğunluğu ilköğretim öğrencisi olan yaklaşık 3.500 çocuk, üniversitelilerle birlikte Boğaziçi Üniversitesi ve TEMA Vakfı uzmanlarının denetiminde üniversitenin Sarıtepe Kampüsü’ne gelerek fidan diktiler.

TEMA Boğaziçi Üniversitesi1Boğaziçi Üniversitesi Rektörlük Kurulu Üyesi ve Kilyos Sarıtepe Kampüsü Koordinatörü Doç. Dr. Emre Otay, TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, TEMA Vakfı Genel Müdürü Doç. Dr. Barış Karapınar’ın da katıldığı etkinliğe 70’ten fazla okuldan öğretmenleriyle birlikte gelen çocukların doğayla buluşma coşkusu, 200 TEMA Vakfı gönüllüsü ve öğretim üyelerinin de katılımıyla büyüdü.

Sarıtepe Kampüsü’ndeki eski hafriyat ve dolgu alanındaki ağaçlandırma çalışması, Boğaziçi Üniversitesi ile TEMA Vakfı’nın, 2025’e dek sürecek doğa projesinin de ilk adımı oldu.

Boğaziçi Üniversitesi Kilyos Sarıtepe Kampüsü Koordinatörü Doç. Dr. Emre Otay, etkinlikte yaptığı konuşmada, TEMA Vakfı ile gerçekleşen işbirliğimizde öncelikli olarak, kampüsümüzün sahip olduğu farklı bitki topluluklarını, birbirine bağlayan patikalarla öğrencilerin doğal hayatı tanımaları, kampüs alanında gerçekleştirilecek doğa eğitimleri ile çocuklara doğa eğitimi verilerek ekolojik okuryazar olmaları hedeflenmiştir” dedi.

Etkinlikte konuşan TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç ise üniversite ve sivil toplum örgütü işbirlikleri arasında kapsam ve konu bakımından bir ilk niteliği taşıyan bu çalışmadan büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

Boğaziçi Üniversitesi ve TEMA Vakfı işbirliğiyle yürütülecek proje Kilyos Sarıtepe Kampüsü’nde üniversitelilerin doğal hayatı tanımalarını ve keşfetmelerini sağlayacak güzergahların oluşturulması; kampüs alanında doğal ekosistemlerin ve bu ekosistemlerde yer alan başta endemik bitkiler olmak üzere bitki çeşitliliğinin koruma altına alınması; TEMA Vakfı’nın tasarlayacağı doğa eğitimleri ile hem çocukların hem de üniversitelilerin TEMA Vakfı eğitmenleri desteğiyle ekolojik okuryazar haline gelmelerine hizmet edecek.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir