Sürdürülebilir tedarik gelecekte nereye yönelecek?

-
Sürdürülebilir tedarik gelecekte nereye yönelecek?

Sürdürülebilir tedarik gıda endüstrisinde son zamanlarda oldukça revaçta. Gittikçe artan sayıda firma bu yönde taahhütlerde bulunuyor. Ancak birçok sürdürülebilirlik planı, uzun vadeli gelişmeler hakkında sorular ortaya çıkarıyor.

Ticareti en çok yapılan tarım emtiası olan kahve, en büyük pazar payına sahip. Günümüzde, mevcut kahvenin %20’sinin birtakım sürdürülebilirlik planlarına göre tedarik edildiği tahmin ediliyor.

3. taraflara ait etiket planlarını benimsemenin yanında, Nestlé ve Starbucks gibi firmalar kendi tedarik programlarını geliştirdi. Bugün, Starbucks’ın kullandığı, yıllık 0,2 milyon ton olan çekirdek kahvenin neredeyse tamamı etik olarak, kendi CAFE (Kahve ve Çiftlik Eşitliği) programına göre tedarik ediliyor.

kahve-gidahatti

Sürdürülebilir kakao ve çayın pazar payı da artıyor. Fairtrade (Adil ticaret) işareti, adil ticaret ürünü kakao içeren şekerleme ürünlerinde görünür bir şekilde kullanılırken, ‘yeşil kurbağa’ simgesi Yağmur Ormanı Birliği belgeli çayı gösteriyor.

Sürdürülebilir gıda paydaşları, gelecek için buluşuyor

Diğer sürdürülebilir tedarik programlanın da izlenebilirlik nedeniyle hız kazandığı, önde gelen sürdürülebilirlik etiketleri ve kuruluşlarından temsilcileri ve uluslar arası gıda firmalarını bir araya getirecek olan Sürdürülebilir Gıda Zirvesi’nde de gösterilecek.

Bir başka yeni gelişme, bağımsız bileşenlere yönelik sürdürülebilirlik planlarının sayısının artışı. Sürdürülebilir Palm Yağı Yuvarlak Masası (RSPO), Güney Doğu Asya’daki orman açmayı azaltmak için hayata geçirilmişti.

Kurum içi sürdürülebilirlik belgesi

Başlayan farklı bir eğilim ise gittikçe artan sayıda firmanın kendi sürdürülebilir tedarik programlarını geliştirmesi.

Uluslararası makarna firması Barilla, 2009 yılında kendine ait sürdürülebilir durum buğdayı programını uygulamaya koydu.

Mondelez Foods ise, Harmony programı altında sürdürülebilir buğday girişimini başlattı. Bugün, firmanın Batı Avrupa’daki bisküvilerinin %75’i sürdürülebilir buğday ile üretiliyor.

Sürdürülebilirlik ve Sürdürülebilir Tarım

surdurulebilir-gidahatti

Sürdürülebilir tedarik diğer gıda sektörlerinde de yaygın bir biçimde görülmeye başlandı. Örneğin, Friesland Campina, çiftlik hayvanlarının çevresel etkisini azaltmak için sürdürülebilir mandıracılık uygulamalarını başlattı.

Sürdürülebilir tedarik uygulamalarının geleceği

Söz konusu gelişmeler, sürdürülebilirliğin önünde nasıl bir yol olduğu sorularını ortaya çıkarıyor.

Tarım ürünlerinde gittikçe artan sayıda sürdürülebilirlik etiketi görecek miyiz? Veya, Starbucks ve Barilla’nın uygulamaya koyduklarına benzer kurum için sürdürülebilir tedarik programları mı göreceğiz? Etiketler, sürdürülebilirlik programlarına daha fazla güvenilirlik sağlarken, kurum için uygulamlar firmalar için daha pratik olabilir.

Gelecek nasıl olursa olsun, sürdürülebilir tedarik gıda endüstrisinin daimi demirbaşı haline gelecek.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir