Suda doğum tehlikeli mi?

-
Suda doğum tehlikeli mi?


Amerika, Oregon Üniversite araştırmacıları tarafından yapılan bir çalışmaya göre bebeğin bilinçli olarak suyun altında bir küvette ya da havuzda doğurulması, bebeğin sağlığını tehdit eden bir unsur değil.

Araştırmacılar, Amerika’da 6.500’den fazla ebenin katıldığı suda doğumları incelediler ve suda doğan bebeklerin, suda doğmayanlara kıyasla apgar skorunda bir değişiklik olmadığını, onların da klasik yöntemlerle doğan bebekler kadar ilgi ve dikkate ihtiyaçları olduğu sonucuna vardılar.

suda-dogan-bebek-gidahattiAraştırmanın sonuçları, Ebelik ve Kadın Sağlığı Dergisinde (Journal of Midwifery and Women’s Health) yayınlandı. Bu çalışmanın suda doğum hakkında yapılmış en kapsamlı çalışma olduğunu söyleyen Oregon Üniversitesi, Halk Sağlığı ve İnsan Bilimler Fakültesi Öğretim Görevlisi ve araştırmanın başyazarı Marit Bovbjerg, çalışmanın sonuçlarına göre, bir komplikasyon durumunda müdahale etmenin daha zor olduğu suda doğumun doğum esnasında komplikasyon riskinin az olduğu kadınlarda oldukça güvenli olduğunu ancak yine de bunun, doktorlarla birlikte alınması gereken bir karar olduğunu belirtti.

Çalışmada başyazar Bovbjerg’e, Oregon Üniversitesi’nden mezun olan, şu anda da Oregon Üniversitesi’nde doktora eğitimini tamamlayan Courtney Everson ve Oregon Üniversitesi Temel Bilimler Fakültesi’nden Doçent Melissa Cheyney eşlik etti.

Bu çalışma için araştırmacılar, 2004 ila 2009 yılları arasında ABD’deki Kuzey Amerika Ebeler Birliği’nden (MANA) doğumlar hakkında topladıkları bilgileri analiz etti. Çalışmaya katılan kadınlardan neredeyse 17.000’i yaptırdıkları doğumlar hakkında detaylı bir tıbbi rapor hazırlayan profesyonel ebelerdi.

İncelenen vakaların 6.500’ünden fazlası evde ya da doğum merkezlerinde suda doğum yapmış kadınlardı. Suda doğum yapmış bu kadınların verileri, suda doğum yapmayan kadınlarınkiyle karşılaştırıldı. Ancak çalışma da sadece evde ve doğum merkezinde doğum yapan kadınların verileri karşılaştırıldı; hastanedekilerinki değil.

Çalışmanın sonunda araştırmacılar, suda doğan bebeklerin, suda doğmayanlara kıyasla apgar skorunda bir değişiklik olmadığını, tıpkı normal yöntemlerle doğan bebekler kadar ilgi ve dikkate ihtiyaçları olduğu sonucuna vardılar. Ancak suda doğum yapan kadınlarda %11 oranında daha fazla perine yırtılmasına rastlandı.

Bazı kadınların, suda doğumun sağladığı daha az sancı çekme gibi faydaları göz önünde bulundurarak perine yırtılması riskini göze aldığını belirten Bovbjerg, tek bir doğru yöntem olmadığını, her doğum yönteminin hem faydaları hem de riskleri olduğunu dolayısıyla bunların her bir anne adayı için dikkatli bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir