Stresin düşüncesi bile beyni zayıflatıyor!

-
Stresin düşüncesi bile beyni zayıflatıyor!

Yayınlanan yeni bir bilimsel araştırma, güne başlarken strese odaklanmanın gün boyunca zihni olumsuz etkilediğini, çalışma belleğinin zayıflamasına yol açtığını ortaya koydu.

Araştırmacılar, çalışmaya katılanların güne başlarken günün stresli geçeceğini düşündüklerinde, çalışma belleğinin gün içinde zayıfladığını tespit etti. Çalışma belleği, insanların öğrenmesini ve bilgiyi hafızasında tutmasını sağlıyor. Bu kabiliyet dikkat dağınık olduğunda dahi çalışabiliyor.

Bu bilimsel araştırma, stresli bir anı düşünmenin diğer etkenlerden bağımsız olarak çalışma hafızası üzerinde etkili olduğunu açıkça ortaya koydu.


  Stres cildi nasıl etkiliyor?

Penn State Üniversitesi’nden doktora eğitimini sürdüren Jinshil Hyun’a göre elde edilen bulgular, stresli bir olay başlamadan dahi stresin beyinde işlendiğini gösteriyor.

Hyun; “İnsanlar olayları gerçekleşmeden önce düşünüyor ve bekliyor. Bu da daha hazırlıklı olmamızı ve belirli olaylar yaşanmadan önlem almamızı sağlıyor. Ancak bu araştırma, söz konusu kabiliyetin günlük hafıza işlevini olumsuz etkileyebileceğini gösteriyor. Üstelik stresli olay yaşanmasa dahi bu etki geçerli” diye konuştu.

Stresle odaklanmak zor

Penn State Üniversitesi’nden Sağlıklı Yaşlanma Direktörü olan Martin Sliwinski, çalışma hafızasının kişinin günlük yaşamını birçok açıdan etkileyebileceğini; çalışma belleğinin zayıflamasının başta halihazırda bilişsel düşüş yaşayan yaşlı bireyler olmak üzere, kişilerin günlük yaşamını olumsuz etkileyebileceğini söyledi.


  Uzun süren stres, kilo aldırıyor!

Sliwinski, “Zayıflamış bir çalışma hafızası çalışırken hatadan kaçınma kabiliyetinizi azaltıyor, odaklanmanızı zorlaştırıyor. Aynı zamanda, bu araştırmaya sağlıklı yaşlanma perspektifinden baktığımızda, yaşlı bireylerin yapabileceği bilişsel hatalar da akla geliyor. Yanlış bir ilaç içmenin veya araç kullanırken hata yapmanın çok ciddi etkileri olabilir.” diye konuştu.


Melis Demirci

Bir Cevap Yazın