Stokholm sendromu nedir? Kimlerde görülür? Gelişim süreci nasıl?

-
Stokholm sendromu nedir? Kimlerde görülür? Gelişim süreci nasıl?

Rehinenin kendisini rehin alan kişiyle olası diyalog sürecinde oluşan, duygusal anlamda sempati oluşması olarak da özetlenebilecek psikolojik duruma Stokholm sendromu deniyor. Türkiye’de, pek çok kadının duygusal olarak bağlandığı kişilerin tüm eziyetine, baskısına, gördüğü ruhsal ve fiziksel şiddete rağmen, çeşitli nedenlerle ilişkisini sürdürmeye devam ettiğini vurgulayan uzmanlar,  bu kişilerin, “Beni dövüyor ama seviyor” diyerek savunmaya geçtiklerini belirtiyor. Bu kişilerin Stockholm Sendromu yaşadığına dikkat çekilerek,  söz konusu durumdan kurtulmanın insanın kendi elinde olduğu belirtiliyor.

Stokholm sendromunun tarihçesi

Psikiyatr Nils Bejerot tarafından adlandırılan sendrom, ismini 1973 yılında İsveç’in başkenti Stokholm’de yaşanan bir olaydan alıyor. Banka soyguncusu tarafından altı gün boyunca rehin tutulan bir kadın, soyguncuya duygusal olarak bağlanır. Serbest kaldığında soyguncuyu savunmakla kalmaz, nişanlısını terk ederek kendisini rehin alan banka soyguncusunun hapisten çıkmasını bekler ve sonunda onunla evlenir.

23 Ağustos 1973 günü yaşanan olayda, 4 banka görevlisini 6 gün boyunca rehin tutan soyguncuların, banka personeline iyi davranması sonrası, rehineler polisin bankayı basacağını fark edip soyguncuları uyardı. Daha sonra mahkemede soyguncular aleyhine ifade vermek istemediler ve savunma ücreti için para topladılar. Olay, “soyguncular bankadan para çalamadılar ama bazı insanların kalbini çaldılar” biçiminde yorumlandı. ”Stockholm Sendromu”, günümüz ilişkilerinde de yaşanmaya devam ediyor.

Stokholm-sendromu-gidahatti

Evlilikte Stockholm sendromu

Psikiyatrist Dr. Sabri Yurdakul, Stockholm sendromunun, dışarıdan bakıldığında çekilmeyecek ilişkilere katlanan, sürdürülmeyecek evliliği sürdüren insanların, kendilerine bunu yaşatan kişiye karşı bağımlılık duyduğunu belirtiyor.

Bir insan kendine eziyet eden bir insanı neden sever?

Yurdakul, bu durumu farklı şekillerde açıklamanın mümkün olduğunu belirterek,  şiddet olaylarında can korkusunun ve yaşamını finansal olarak sürdürememe korkusunun etkili olduğunu bildirdi.

Yurdakul, “Sürekli olarak kendisini baskılayan, evden dışarı çıkartmayan, gittiği yerlerin fotoğrafını çekip yollamasını isteyen, günün 24 saati baskı kuran birini bir insan ‘nasıl sever ve ilişkisini sürdürür?’ Bunun temelinde insanın sevgi ve bağlanma ihtiyacı yer alır” dedi.

Stokholm-sendromu-4-gidahatti

Pek çok kişinin, “Beni dövüyor ama seviyor” düşüncesiyle şiddeti kabullendiğini belirten Yurdakul, şunları kaydetti:  “Kendisini sınırlandırmanın sevginin bir parçası olduğuna inanan, kendisini sürekli olarak onun dediklerini yapmaya mecbur hisseden kişiler, kimi zaman bunun aynısını karşı tarafa uygularken kimi zaman da tek taraflı ve gönüllü olarak bunu sürdürmekte ve bu duruma anlam veremeyenlere de zaten kendisini anlayamayacaklarını söylemektedir.

Sevgi ihtiyacı hisseden insanlar daha sık yaşıyor

Çocukluklarında sevgi görmeyen, sevgi ihtiyacı hisseden insanlar bunu daha sık yaşıyor. Bu kişiler, kendilerini seven insanlar için bedel ödemeyi, gerekirse acı çekmeyi göze almakta ve dışarıdan bakıldığında mantıksız ilişkileri böyle sürdürmektedir. Sonuçta bir gün yaşadıklarının anlamsızlığını keşfedip ayrılma yolunu seçtiğinde, karşı taraftan gelen suçlamaları göğüslemek zorunda kalmakta, bunun sonucunda da ya o ilişkiyi bitirmeyi göze alamamakta ve bu şekilde sürdürmekte veya her şeyi göze alıp bu ilişkiden kendini koparmaktadır. Bu bir tercih ya da bağımsızlaşma sorunudur”

Stokholm-sendromu-3

Stockholm Sendromu bir yazgı değil, tercih

Stockholm Sendromu yaşayan kişilerin, yaşadıklarını anlamsız buldukları ve kurtulmayı istedikleri oranda bundan kurtulabildiğini, ancak gerçekten istemeleri gerektiğini vurgulayan Yurdakul, “Kendi başlarına yapamadıklarında psikiyatrik ya da psikolojik yardım almaları gerekmekte, ancak bu sayede daha sağlıklı ilişkilere kavuşabilmektedirler. Stockholm Sendromu bir yazgı değil, tercihtir. Kurtulmak da kurbanın elindedir.” ifadelerini kullandı.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir