STEM Kampları Projesi sona erdi. Her şey kız çocukları için…

-
STEM Kampları Projesi sona erdi. Her şey kız çocukları için…

Harriet Fulbright Institute’un Fen, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik eğitiminin önemini vurgulamak ve özellikle de kız çocuklarının STEM (Science-Fen, Technology-Teknoloji, Engineering-Mühendislik, Mathematics-Matematik) eğitimine ilişkin toplumsal algıları olumlu yönde desteklemek; bu sayede hem çocuklar hem de ülkeler için olumlu değişimler sağlamak amacıyla hayata geçirdiği Prof. Aziz Sancar Kız Çocukları için STEM Kampları Projesi sona erdi.

Mart 2016’da başlayan ve Türkiye’de 7 ilde (Zonguldak, Mersin, Şanlıurfa, Ardahan, Uşak, Ankara, İstanbul) gerçekleştirilen kamplar ile 6. sınıfta okuyan 800 kız çocuğuna ulaşan projenin kapanışı kapsamında, “Sürdürülebilir Kalkınma İçin Kız Çocuklarının STEM’e Dahil Edilmesi” konulu, ‘Prof. Aziz Sancar GIS Uluslararası Konferansı’ düzenlendi.

Nobel Ödüllü ilk Türk bilim insanı Prof. Aziz Sancar’ın onur konuşmacı olarak yer aldığı; moderatörlüğünü gazeteci Cem Seymen’in üstlendiği konferansa TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran-Symes, Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, Washington D.C. Devlet Okulları STEM Başkan Yardımcısı Kim Cherry ve Forest Gate London Konsey Üyesi Seyi Akiwowo konuşmacı olarak katıldı. Konferansı izleyenler arasında iş dünyası, üniversite ve liselerden temsilcilerin yanı sıra projeye dahil olan 850 kız çocuğu da yer aldı.

stem-kamplari-gidahatti

Anıtkabir’de daha büyük bir alan gerekecek!

Nobel Kimya Ödülü’nü Anıtkabir’e bağışlayan Prof. Aziz Sancar, törendeki konuşmasında, “Anıtkabir’de ödülümün sergilendiği bölüm şuan çok küçük ancak önümüzdeki dönemde gerçekleştirilecek buluşlarla beraber eminim çok daha büyük bir alan gerekecek” dedi. Sancar, şöyle konuştu:

“Ailem özellikle annem eğitime çok önem verirdi, tüm çocuklarının okumasını isterdi. Biz 8 kardeştik. Erkeklerin hepsi okudu, 3 kız kardeşimden 2’si eğitim alabildi. Çünkü o dönemlerde kız çocuklarımız en fazla ilkokul okurdu. Ben 3. sınıftayken 28 kişilik sınıfımızda yalnızca 1 kız öğrenci vardı. Böyle bir ortamda doğdum büyüdüm. Kız çocuklarının eğitimi meselesini çok küçük yaşlarda gördüm.

Biz ülke olarak, 500 yıllık Osmanlı ve Türk tarihinde bilime önemli katkılar yapmış değiliz. Peki neden yapmadık? Çoğu insan buna zeki olmadığınız için der. Ancak bilim yapmak genetik veya zeka meselesi değil, gelenek meselesidir. Dolayısıyla bunu bir gelenek haline getirmeli ve çocuklarımıza erken yaşta aşılamalıyız. Nobel ödülünü aldıktan sonra yaptığım konuşmalarda eğitimin, özellikle de kız çocuklarının eğitiminin önemini vurgulamıştım. Bu proje gerçekten çok değerli bir girişim; inşallah memleketimize ve Suriyeli kardeşlerimize de büyük fayda sağlayacaktır.”

TÜSİAD enflasyon için Merkez Bankasına sert çıktı!

stem-kamplari-aziz-sancar-gidahatti

Zorlu Center’da gerçekleştirilen törenin açılış konuşmasını yapan Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu ise Prof. Aziz Sancar’a böyle bir projeye imza attığı için teşekkür etti. Ahmet Nazif Zorlu, “Çocuklarımız bizim her şeyimiz, geleceğimiz, yarınlarımız. Türkiye’de bilim alanında ilk Nobel ödülünü alan ve Türkiye’yi ve insanımızı yurtdışında başarıyla temsil eden Prof. Aziz Sancar bu projeyle inanıyorum ki fen bilimleri alanında çalışacak çocuklarımıza güzel bir örnek olacaktır” dedi.

Cansen Başaran-Symes: Neye inanıyorsanız, onun peşinden gidin!

TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran-Symes de konuşmasında, kalkınmanın taşıyıcı gücü olarak eğitimin önemine değindi. Cansen Başaran-Symes, şunları kaydetti:

“TÜSİAD, 45 yıllık geçmişi boyunca cinsiyet eşitliğine kesintisiz destek vermiş bir kurum ve biz bu gücü ülkemizin genç nüfusu ve kadınlarının, genç kızlarımızın dinamizminden alıyoruz. Biz son 1.5 yıldır bir gençlik platformu dahilinde Türkiye’nin bütün bölgelerini gezdik. İstisnasız hangi üniversiteye başvurduysak, katılımcıların çoğunu kız öğrenciler oluşturuyordu. Açıkçası bunu tüm Türkiye çapında görmekten büyük memnuniyet duyduk. Ümit ediyorum buradaki genç arkadaşlarımız fikirleriyle Türkiye’de birçok girişime ön ayak olacaklar ve sanıyorum ben bugün burada TÜSİAD’ın gelecekteki kadın üyelerine hitap ediyorum. TÜSİAD son 3 yıldır STEM’e müthiş bir önem veriyor. Bu projede bizim çok içselleştirdiğimiz doğal bir ortaklık ortaya çıktı.

Burada bulunan kız çocuklarımıza söylemek isterim ki, neye inanıyorsanız onun peşinden gitmekten hiçbir zaman çekinmeyin. Anne ve babalardan da şunu rica ediyorum. Kendi hayalleriniz yerine lütfen çocuklarınızın hayallerine destek verin. Çünkü başarı, hayal edilen ve mutlaka yapmaktan zevk alınan bir hikayeyle beraber gelir.”

Kore Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Yunsoo Cho da, “Güney Kore ve Türkiye her ne kadar birbirinden çok uzak noktalarda bulunsa da, biz Koreliler ülkeniz Türkiye’yi iyi biliyoruz ve sizleri çok seviyoruz. Çünkü Türkiye’nin tarihteki desteği ve fedakarlığı olmasaydı şuan dünyanın en fakir ülkelerinden olurduk. Sevgili genç arkadaşlar, biz biliriz ki hayallerimiz gerçek olur. 1950’lerde Kore ciddi bir zarar görmüş olduğu halde, biz hayallerimizi hiç kaybetmedik. Umudumuzu hep koruduk. Gençliğimde ise benim hayalim diplomat olmaktı çünkü başka ülkelerde bulunmak istiyordum ve bunu başardım. Umarım aynı şekilde, buradaki kız çocuklarımız da büyük hayallerine ulaşırlar. Sizleri Türkiye’nin ve dünyanın liderleri olarak görmeyi hayal ediyorum” diye konuştu.

Türk bilim insanına Nobel Ödülü

stem-projesi-mersin-universitesi-gidahatti

Projenin hikayesinin geçtiğimiz 1 yıllık süreci kapsadığını vurgulayan Harriet Fulbright Institute CEO’su Gökhan Coşkun ise “Yurtdışında edindiğimiz deneyimleri Türkiye’ye nasıl pozitif bir biçimde yansıtabiliriz sorusundan yola çıkarak altyapısını kurguladığımız, Türkiye’nin gelişim hamlesinde olmazsa olmaz tek şart olduğuna inandığımız eğitimin kalitesinde ve bilgi üretiminde önemli altyapı oluşturacak STEM eğitimine odaklanacak bir proje oluşturalım istedik. Biz inanıyoruz ki Aziz Sancar sadece aldığı Nobel Ödülüyle bilim tarihine adını yazdıran bir bilim insanı değil, bu coğrafyanın insanlarına, yaklaşık 500 yıldır yaşanan bilimsel çıkmaz içerisinde önemli bir kırılma noktası yaşatmış ve rol model olmuştur. Projemizin içerik uygulama ve hayata geçmesinde ortaya koyduğu liderlik, özgüven, samimiyet ve bizlere vermiş olduğu destekten dolayı sayın Prof. Aziz Sancar’a çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Törene katılamayan Samsung Electronics Türkiye Başkanı DaeHyun Kim de, projeye sağladıkları destek konusunda, “Samsung olarak, faaliyet gösterdiğimiz her bölgede toplumların gelişimine katkıda bulunacak projelere destek vermek en büyük önceliklerimiz arasında yer alıyor. Sosyal ilerleme için atılabilecek en önemli adımlardan birinin toplumsal cinsiyet eşitsizliğiyle mücadele etmek olduğuna inanıyoruz. Bu vizyon doğrultusunda dünya çapında hayata geçirdiğimiz Samsung Empower Tomorrow programıyla, kız çocuklarını fen bilimleri, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarına yönelmeleri için teşvik etmeyi hedefliyoruz. Türkiye’de de, tam da bu ideali merkezine koyan ‘Prof. Aziz Sancar Kız Çocukları için STEM Kampları’ projesinin bir parçası olmak bizim için son derece gurur verici.” dedi.

Harriet Fulbright Institute öncülüğünde hayata geçirilen projenin destekçileri arasında INTED (Institute of Technology, Education and Diplomacy), Türk Hava Yolları, Samsung Electronics Türkiye, TÜGİAD (Türkiye Genç İşadamları Derneği), TÜBİTAK ve Lennar International yer alıyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın