Sporcu Beslenmesi Batman’da tartışıldı

-
Sporcu Beslenmesi Batman'da tartışıldı

Sporcu beslenmesi son yıllarda üzerinde çok fazla çalışma yapılan ve gittikçe de dikkat çekmeye başlayan bir bilim dalı haline geldi. Yeterli ve dengeli beslenmenin bir sporcunun başarısını garanti etmediği, ancak yetersiz ve dengesiz beslenmenin bazı sağlık problemlerine ve performans düşüklüklerine neden olduğu kabul edilmekte.

Batman Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu (BESYO) Spor Yöneticiliği bölümü tarafından ‘Sporcu beslenmesi ve spor sakatlıkları’ konferansı düzenlendi.

Üniversitenin merkez kampusu konferansa salonunda düzenlenen konferansa Yrd. Doç. Dr. Melike Esentaş, Petrolspor Masörü Murat Akeren, Petrolspor kulübü futbolcuları, Öğretim Görevlisi Übeyde Gülnar, Batman Spor Lisesi Öğrencileri, Anadolu Lisesi Öğrenciler, BESYO öğrencileri ve Üniversite öğrencileri katıldı.

Gençler spor beslenmesi konusunda yanlış yönlendiriliyor

Konferansta konuşan Öğretim Görevlisi Übeyde Gülnar, sporun insan hayatında önemli bir yer alması gerektiğine dikkati çekerek, sporcunun performansını en üst seviyede tutması ve sağladığı başarıları devam ettirebilmesi için, sporda beslenmenin son derece önemli olduğunu vurguladı.

Gülnar, sporcuların uygun antrenman eşliğinde yaşam şekillerine özgü sağlıklı beslenme programları ile performanslarını arttırabileceklerini söyledi.

Peynir altı suyu, sporcu beslenmesi için doğru cevap

Sporcuların ihtiyaçları olan enerji ve besin öğelerinin önemli olduğunu ifade eden Gülnar, ortaya çıkan beslenme sistemi doğru uygulanırsa sporcu performansında his edilir düzeyde olacağını belirtti.

Ayrıca Gülnar, sporcunun besini yeterli miktarda alması gerektiğini bu miktarında yaş, kilo, cinsiyete ve uğraşılan branşa göre değişebileceğini vurguladı. Konferans soru cevap şeklinde son buldu.

 

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir