Soya Arzında Daralma

-
Soya Arzında Daralma

Tarımsal Piyasa Bilgi Sistemi AMIS’in Piyasa İzleme raporuna göre; 2015/16 sezonu küresel soya üretim tahminleri düşerken, buğday ve mısır üretiminde artış bekleniyor. Soyadaki düşüşte kötü hava koşullarının etkisi olduğu belirtiliyor. Pirinç üretimi tahminleri ise değişmezken geçen sezona göre %1’lik artış bekleniyor.

Tarımsal Piyasa Bilgi Sistemi AMIS 38’inci piyasa izleme raporunu yayınladı. Rapora göre küresel soya üretiminin olumsuz hava koşulları nedeniyle düşerek 317 milyon ton olması bekleniyor. Nisan ayı tahminlerine göre 4,9 milyon ton olan bu düşüş daha ziyade Güney Amerika’daki, özellikle Arjantin’deki ürünün azlığına bağlı olacak. Tüketim tahmini önceki aya sadece 1 milyon ton düşerek yıllık %5’lik artışı değiştirmeyecek bir düzeyde kaldı. Tüketimin 317 milyon ton olarak gerçekleşmesi bekleniyor. Sezonun uluslararası ticaret tahminleri Çin kaynaklı ithalat talebi nedeniyle bir miktar yukarı çekilerek 132 milyon tona alındı. Gelecek sezona (2016/17) taşınacak stokların tahmini ise Güney Amerika’nın ihracat taahhütlerini karşılamak için depolarını açması beklendiği için 3,3 milyon ton kadar düşürülerek 45 milyon ton şeklinde güncellendi.

Buğdayda görünüm olumlu

bugday-www.gidahatti.comBu yılki buğday üretim tahmini, AB, Rusya Federasyonu ve Ukrayna’daki olumlu beklentiler sonucu yükseltilerek 717 milyon tona çekildi. 2016/17 kullanım miktarında beklenen artış ise yemlik kullanımdaki %1,8’lik daralma nedeniyle çok hafif oldu. Tüketimin 724 milyon ton olması bekleniyor. Temmuz 2016-Haziran 2017 arasındaki ticarette de büyük bir artış beklenmiyor. Bu dönemde başta Fas olmak üzere çok az ülkede ithalat talebi artacak. Toplam uluslararası ticaret 2015/16 sezonuna göre 1 milyon ton artarak 154 milyon tona gelecek. 2017 sonu stoklarının geçtiğimiz ay yapılan tahminden daha düşük bir oranda azalması bekleniyor. Bunun nedeni olarak Rusya Federasyonu ve Ukrayna’da beklenenden fazla miktarda gerçekleşecek stoklar gösteriliyor. Buna göre 2016/17 sezon sonu stokları 195 milyon ton olacak. Önceki dönem bu miktar 203 milyon ton olarak hesaplanmıştı.

Türkiye de rekolte artışı beklenen ülkeler arasında…

Mısıra talep yüksek

misir-gdo-www.gidahatti.comMısır üretimi Afrika’nın güneyindeki düşüşe rağmen 2016’da %1,2 oranında artarak 1 milyar 15 milyon ton olacak. 2016/17 sezonunda kullanımın ise yem ve endüstriyel kullanımdaki güçlü yükselme nedeniyle %2,4 oranında artarak 1 milyar 26 milyon ton olması bekleniyor. Aynı sezonda uluslararası ticaret AB’nin ithalat talebinin düşmesi nedeniyle aşağı doğru bir baskı yaşayarak hafifçe düşecek ve 131 milyon tondan 130 milyon tona inecek. 2017 sonunda stokların Çin ve Brezilya’da yaşanacağı tahmin edilen ciddi çekilme nedeniyle %5 oranında düşerek 207 milyon tona gerilemesi bekleniyor.

Pirinçte artış sabit

Pirinçte ise Nisan ayında yapılan tahminlere göre herhangi bir değişiklik yok. Buna göre 2015’teki üretimPirincte-KDV-indirimi-aciklamasi,-sektoru-umutlandirdi düşüşünden sonra bu yılki üretimde %1’lik bir düzelme bekleniyor. Pirinç için 2016/17 sezonu üretim miktarı 495 milyon ton olacak. Tüketimin ise geçen yıla göre %1,5 oranında artış göstererek 503 milyon ton olacağı ve yine üretimi geçeceği tahmin ediliyor. 2017 ticaret tahminleri hafifçe düşerek yeniden bir daralmaya işaret ediyor. Uluslararası ticaret 2016/17 sezonunda 44,9 milyon tondan 44 milyon tona düşecek. 2017 sonu stoklarında ise büyük payı önde gelen ihracatçılardan kaynaklanmak üzere %3’lük bir düşüş bekleniyor. Buna göre 2016/17 sezon sonu pirinç stokları 164 milyon tona gerileyecek.

Dünya mısır üretimi düşecek

AMIS nedir?

Kısa adı AMIS olan Agricultural Market Information System – Tarımsal Piyasa Bilgi Sistemi, 2011’deki G20 zirvesinde Tarım Bakanları tarafından talep edilmesi üzerine kurulan, gıda piyasalarının şeffaflığını sağlamayı ve piyasa belirsizliklerinde alınacak önlemler konusunda işbirliğini teşvik etmek amacıyla kurulan kurumlar arası bir platformdur. AMIS; buğday, mısır, pirinç ve soya olmak üzere dört önemli uluslararası gıda piyasasına odaklanmaktadır.

AMIS bünyesinde G20 üyesi ülkeler ve İspanya haricinde diğer bazı ülkeler de davetli olarak yer almakta, bu şekilde söz konusu tahılların küresel üretimi, tüketimi ve ticaret hacimleri açısından büyük bölümü (%80-90 arası) temsil edilmektedir. AMIS amacı doğrultusunda piyasa takibi, analiz, istatistik, kapasite artırımı, iletişim ve politik diyalog gibi çalışmalar yürüterek paydaşlara sunmaktadır.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir