Sosyal medya kullanıcılarına kötü haber!

-
Sosyal medya kullanıcılarına kötü haber!

Gelişen teknoloji ile günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası haline gelen sosyal medya ile tüm dünyadaki gelişmeleri takip etmek kolaylaşıyor. Ancak söz konusu içerik ve bilgi paylaşımının, beyine olan olumsuz etkileri noktasında bilim insanları uyardı! Cornell Üniversitesi ve Beijing Üniversitesi tarafından yürütülen çalışmada, sosyal medya üzerinde paylaşılmış bilgiyi hemen geri paylaşmak (retweet) bilişsel aşırı yüklenmeye sebep olduğu tespit edildi. Buna göre, insanın gördüklerini öğrenmesi ve aklında tutması zorlaşıyor.

Tek yönlü bilgi paylaşımından, çift taraflı ve eş zamanlı bilgi paylaşımına ulaşılmasını sağlayan sosyal medya ile kullanıcılar parmaklarının ucu ile dünyadaki tüm olaylar ve fikirler hakkında bilgi sahibi olabiliyor ve kendi görüşlerini paylaşabiliyor.

Araştırmacılar evde yapılan gıda israfına odaklanıyor

Cornell Üniversitesi ve Beijing Üniversitesi’nden bilim insanlarının yürüttüğü bir araştırmaya göre,  sosyal medya üzerinde paylaşılmış bilgiyi hemen geri paylaşmak (retweet) bilişsel aşırı yüklenmeye sebep oluyor. Bu da insanın gördüklerini öğrenmesini ve aklında tutmasını zorlaştırıyor.

Retweet-2-gidahatti

Araştırma ekibinden Prof Qi Wang’a göre, birçok kişi artık özgün fikirleri paylaşmıyor. Yalnızca bir şey görüyor ve arkadaşlarına duyuruyor.

Retweet hafızayı zayıflatıyor

Computers in Human Behavior dergisinde yayımlanan araştırmanın bulguları, retweet yapmanın öğrenme yeteneğini ve hafızayı zayıflatabileceğine işaret ediyor.

Bu da erkek yanılgısı: “Ne kadar çok yersem, o kadar çok hoşlanır”

Çin’deki Beijing Üniversitesinde yapılan araştırmada iki gruba ayrılan öğrencilerden birinci gruba, Twitter eşleniği Weibo üzerinden okudukları mesajları isterlerse paylaşıp istemezlerse de paylaşmadan bir sonraki mesaja geçmeleri istendi.

Retweet-gidahatti

İkinci gruba ise mesajları yalnızca okumaları ve paylaşmamaları söylendi. Ardından öğrencilere, bir test verildi. Sonuçlarda; mesajları derhal paylaşmayı seçen öğrencilerin bu teste verdikleri yanlış yanıt sayısı, aynı mesajları okuyan ama paylaşma seçeneği olmayanlara göre iki kat daha fazla çıktı.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir