Sosyal davranışlar, iyi beslenme ve çocuklar

-
Sosyal davranışlar, iyi beslenme ve çocuklar

Bir araştırmaya göre yaşamın ilk yıllarında iyi beslenme yalnızca sağlık için değil, sosyal davranış ve gelişim için de faydalı.

Araştırma bulguları, kötü beslenmenin erken çocukluk gelişimini olumsuz etkilediği yönündeki yaygın görüşü destekliyor.

Pennsylvania Üniversitesi’nden araştırmacılar, Afrika kıtasına bağlı bir ada ülke olan Mauritius’ta, 3 yaşındaki çocukların yer aldığı 1.795 kişilik bir grubu inceledi.

Beslenme durumu belirlenirken biyokimyasal değerlendirmenin yanında, doktorlar tarafından klinik değerlendirme de yapıldı.

Araştırma Maternal & Child Nutrition dergisinde yayınlandı.

cocuk-gidahatti

Sosyal göstergeler ve iyi beslenme göstergeleri

Araştırmacılar anemi, demir eksikliği, köşeli ağız yangısı ve yetersiz protein alımı gibi yetersiz beslenmeye ilgili fiziksel sağlık göstergelerine ve birtakım sosyal gelişim göstergelerine odaklandı.

Sıcakkanlılık, sözlü ifade derecesi, aktif sosyal oyun ve keşifçi davranış, incelenen sosyal gelişim göstergeleri arasındaydı. Bu göstergeler, çocuğu gözlemleyerek ve davranışları özel bir ölçeğe göre değerlendirerek hesaplandı.


Avrupa ve Orta Asya’nın hedefi iyi beslenme ve sürdürülebilir tarım

Araştırmacılar, kötü beslenme (malnütrasyon) göstergelerine sahip çocukların, kontrol grubunda bulunan ve yeterli seviyede beslenen çocuklara kıyasla bozuk sosyal davranışlar sergilediğini belirledi.

İlave bulgular, kötü beslenme ve sosyal davranış arasında güçlü bir ilişki olduğunu ve kötü beslenme seviyesinin artmasının daha kötü sosyal davranışla bağlantılı olduğunu ortaya koydu.

Penn’s Hemşirelik Yüksek Okulu ve Perelman Tıp Fakültesi’nde doçent doktor olan Dr. Jianghong Liu’ya göre çalışmadan alınacak ders, çocukları her zaman iyi bir şekilde beslemenin önemli olması.

cocuk-egitim-gidahatti

Beslenme, sadece sosyal gelişim için değil beyin gelişimi ve zeka için de önemli

Dr. Liu, iyi beslenmenin bilişsel işlevi arttırmanın yanında, beyin gelişimi ve zeka için oldukça önemli olan iyi sosyal davranışları da teşvik ettiğini ifade etti.


Avrupa ve Orta Asya’nın hedefi iyi beslenme ve sürdürülebilir tarım

Cinsiyet ve etnisitenin çoklu bulguları etkilemediği gerçeği, beslenme ile sosyal davranış arasındaki ilişkinin belirli bir cinsiyet veya etnik gruba özel olmadığını gösteriyor.

Çalışma, kötü beslenmenin sosyal davranış üzerindeki etkilerini gösteren diğer çalışmaları destekler nitelikte.

Araştırmacılar, 1.500’ün üzerinde katılımcının yer aldığı büyük topluluğa dayanması nedeniyle, elde ettikleri bulguların yeterli beslenme durumu ve olumlu sosyal davranış arasında somut bir ilişki olduğunu gösterdiğine inanıyor.

Araştırmacılar, olumlu sosyal davranışların bireyleri yaşam boyu etkilediğini, bu nedenle söz konusu alandaki araştırmaların özellikle önemli olduğunu sözlerine ekledi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın