Sonbahar’ın meyvesi üzüm

-
Sonbahar'ın meyvesi üzüm

Başkent Ankara’da Eylül ve Ekim aylarında en çok tüketilen meyve üzüm oldu. Aynı aylarda Başkentliler sebze olarak en çok salatalık ile patates tüketti.

ÜzümAnkara Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hal verilerine göre, bu yıl Eylül ayında en çok tüketilen meyveler arasında 6 bin 499 tonluk satışla çekirdeksiz üzüm birinci, 5 bin 194 tonluk satışla kavun ikinci, 5 bin 111 tonluk satışla karpuz üçüncü oldu. Bu meyveleri dördüncü sırada 3 bin 575 tonluk satışla çekirdekli üzüm, 2 bin 722 tonluk satışla şeftali beşinci sırada izledi. Eylül ayında en çok satan diğer meyveler ise erik, limon, mandalina, muz (yerli) ve yaş incir oldu.

Ekim ayında ise 4 bin 11 tonluk satışla en çok çekirdekli üzüm tüketilirken, 3 bin 162 tonluk satışıyla çekirdeksiz üzüm ikinci, 2 bin 804 tonluk satışıyla limon üçüncü sırada yer aldı. Bu meyvelerin ardından 2 bin 712 tonluk satışıyla armut dördüncü, 2 bin 565 tonluk satışıyla kavun beşinci oldu. Ekim ayında en çok satan diğer meyveler ise sırasıyla mandalina (king), nar, karpuz, elma (golden), portakal olarak belirlendi.

Eylül’de salatalık, Ekim’de patates

Toptancı Hal verilerine göre, sebze kategorisinde de Eylül ayında en çok 5 bin 686 tonluk satışıyla salatalık, Ekim ayında ise 10 bin 634 tonluk satışıyla patates birinci oldu.

Eylül ayında en çok tüketilen salatalığın ardından, 4 bin 351 tonluk satışla patlıcan ikinci, 2 bin 46 tonluk satışla taze fasulye (çalı) üçüncü oldu. Bu sebzelerin ardından 1445 tonluk satışla sakızkabağı dördüncü, 886 tonluk satışla taze fasulye (Ayşekadın) beşinci sırada yer aldı. Eylül ayında en çok satan bu sebzeleri taze soğan, beyaz lahana, acur, kırmızı lahana ve turşuluk salatalık izledi.

2015 yılı Ekim ayında patatesin ardından, 9 bin 939 tonluk satışla sofralık domates ikinci, 5 bin 76 tonluk satışla salatalık üçüncü oldu. Bu sebzelerin ardından 4 bin 444 tonluk satışla kuru soğan dördüncü, 3 bin 733 tonluk satışla patlıcan beşinci sırada yer aldı. Ekim ayında en çok satan diğer sebzeler ise sırasıyla havuç, beyaz lahana, taze fasulye (çalı), ıspanak ve salçalık domates olarak belirlendi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir