Somon İmambayıldı denediniz mi? Somon İmambayıldı tarifi…

-
Somon İmambayıldı denediniz mi? Somon İmambayıldı tarifi...

Norveç Ulusal Günü kapsamında Norveç Deniz Ürünleri Konseyi tarafından düzenlenen etkinlikte mutfağa giren Norveç Büyükelçisi Janis Bjørn Kanavin ile Türk şefler Altuğ Tezer ve Hasan Tatar, Norveç ve Türk lezzetlerini birleştirerek “Somon İmambayıldı” pişirdi.

Norveç Ulusal Günü 30 Mayıs’ta Norveç’in Ankara Büyükelçiliği’nde kutlandı. Norveç Büyükelçisi Janis Bjørn Kanavin, Ulusal Gün kapsamında Norveç Deniz Ürünleri Konseyi tarafından düzenlenen etkinlikte, Türk şefler Hasan Tatar ve Altuğ Tezer ile kendi mutfağında yemek pişirdi.

norvec-ulusal-gunu-gidahatti

Deniz ürünlerini görmek için çıktıkları Norveç seyahatinden birer Norveç Deniz Ürünleri elçisi olarak dönen Türk şefler Hasan Tatar ve Burhan Altuğ Tezer, Norveç somonunu, Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden olan sağlıklı ve heyecan verici imambayıldıya dönüştürmeyi önerdiler.

norvec-ulusal-gunu-somon-imam-bayildi-gidahatti

Türk mutfağı geleneklerden ilham alıyor

Norveç somonunun “üzerinde çalışmak için harika bir balık” olduğunu belirten şef Altuğ Tezer, “Diğer malzemelerle harmanlaması kolay ve hafif öğünler yediğimiz yaz mevsimi için uygun” dedi.

Londra’daki Türk restoranları

Somonu mangal için de uygun bulan şef Hasan Tatar ise “Sadece altına folyo koymayı unutmayın ki ızgaraya yapışmasın” şeklinde konuştu.

Etkinlikte konuşan Büyükelçi Janis Bjørn Kanavin de, “Türk mutfağı çok lezzetli ve yerel geleneklerden ilham alıyor. Bana Norveç somonunu yeni ve değişik şekillerde hazırlayabileceğimizi öğretiyor” sözleriyle genç şeflerin Norveç deniz ürünlerini Türk mutfağına uyarlamalarından memnun kaldığını dile getirdi.

norvec-buyukelcisi-janis-bjørn-kanavin-gidahatti

Yılda 14 milyon öğün

Sürdürülebilir balıkçılık ve su ürünleri modeli, Norveç’i sağlıklı ve güvenli deniz ürünleri yakalama ve yetiştirmede dünyadaki 130’dan fazla ülke arasında lider hale getirmiş bulunuyor. Norveç somonu, yılın 365 günü, Japonya’daki Sashimi’den İtalya’daki makarnaya ve Türkiye’deki somon kebap karışımına kadar 14 milyon öğün tüketiliyor.

Türkler her yıl 30 kilodan fazla et yiyor ve yalnızca 8 kg deniz ürünü tüketiyor. Nifes tarafından yapılan araştırmaya göre, deniz ürünleri tüketimi, hatta Norveç somonu yiyerek insan bedeni diğer sağlıksız yağları depolamaya daha dirençli hale geliyor. Bir Norveç somonu öğünü, insan vücudunun haftalık ihtiyacı olan Omega 3’ü karşılıyor.

Türkiye’nin geleceği gastronomide…

Somon İmambayıldı tarifi

Malzemeler:

Patlıcan, Soğan, Domates, Sarımsak, Fesleğen, Biber, Kekik, Biberiye, Limon ve Somon

Yapılışı:

Patlıcanları 180 derece fırında pişirin. Çekirdekli kısımlarını almamaya çalışarak parmak kalınlığında şeritler halinde ayırın. Soğanları jülyen kesin. Çelik bir tencerede karamelize olana kadar pişirin. Kenara alın. Karamelizasyonu hızlandırmak için bir miktar su ekleyebilirsiniz. Ayrı bir tencerede küçük küpler halinde kestiğiniz soğanları pişirin. Kabukları soyduğunuz domatesleri küçük küçük doğrayıp ilave edin ve suyunu çekene kadar pişirin. İstediğiniz kıvama gelince kenara alın soğutun. Somonları küpler halinde kesin, 180 derece fırında istediğiniz oranda pişene kadar tutun. Fesleğenle tabağı süsleyebilirsiniz.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın