“Şirketler artık CV’ye değil, LinkedIn profilinize bakıyor”

-
“Şirketler artık CV’ye değil, LinkedIn profilinize bakıyor”

Dokuz Eylül Üniversitesi öğrencileri ile bir araya gelen Tesco Avrupa İnsan Kaynakları Yöneticisi Nahal Yousefian, geçlere Linkedin profili oluşturmaları ve riskli görünse de yeni kurulan firmalarda şanslarını denemeleri tavsiyesinde bulundu.

Perakende zinciri Kipa’nın ana hissedarı olan Tesco’nun Avrupa İnsan Kaynakları Yöneticisi Nahal Yousefian, Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi öğrencileri ile buluştu. İletişim Becerileri dersine konuk olarak katılan Tesco yöneticisi, bilgi ve deneyimlerini paylaşırken, öğrenciler de uluslararası bir şirketin üst düzey yöneticisine kariyer hedefleriyle ilgili soru sorma fırsatını elde etti.

Tesco’nun psikolojik temelli iletişim modelleri konusunda bilgi veren Yousefian, söyleşiyi kişisel ve profesyonel hayatından verdiği örneklerle renklendirdi.

Sosyal medya ve network çok önemli

Kariyerine bir start-up’ta (yeni kurulan girişimde) başladığını ve altı yıl içerisinde insan kaynakları direktörlüğüne yükseldiğini anlatan Yousefian, “Start-up’lar belki başta köklü ve kurumsal firmalara kıyasla daha riskli görünebilir; ama fırsatlarla doludur. Size yükselme ve atılımlar için pek çok imkan sunarlar” dedi.

Günümüz iş hayatında başarıya giden yolun sosyal medyayı etkin kullanmaktan ve doğru bir network oluşturmaktan geçtiğinin altını çizen insan kaynakları yöneticisi sözlerini şöyle sürdürdü:

“Artık biz sayfalarca CV okumak yerine, CV’sini gönderen kişinin adını Google ve LinkedIn’de arıyoruz. Kararlarımızı, burada gördüklerimize göre veriyoruz. Sizin de ilk yapacağınız iş güçlü bir LinkedIn profili oluşturmak ve güçlü bir network kurmak olmalı”
tesco dokuz eylul

Karşınızda beş yaşında çocuk varmış gibi anlatın

“Ne kadar çok bildiğiniz değil, bildiklerinizi çevrenizdekilere ne kadar basit ve anlaşılabilir bir şekilde aktardığınız önemli. Karşınızda beş yaşında bir çocuk varmış gibi anlatın” tavsiyesinde bulunan Nahal Yousefian, sağlıklı bir iletişim için öncelikle yapılması gerekenleri de şöyle tarif etti:

“İletişim ‘ben’den, yani kişinin kendisinden başlar. Öncelikle duygusal durumunuzun iletişim için uygun olduğundan emin olmanız gerekiyor. İletişim kurmaya açık ve ön yargılarınızdan kurtulmuş olmanız gerekiyor. Kendi iletişim tarzınızı yaratmak da bir o kadar önemli.”

Güçlü ve zayıf yönlerinizi bilin

Kariyer basamaklarını güvenle tırmanabilmek için kişinin kendi güçlü ve zayıf yönlerinin farkında olması gerektiğini vurgulayan Yousefian, “Geliştirmeniz gereken alanları bilin ve bunları yöneticinizle paylaşmaktan çekinmeyin. Çünkü böylece, bir çalışma arkadaşınız sizin eksik yönünüzü dile getirdiğinizde, yöneticinize ‘Bunu biliyorum. Kendisi de farkında ve bu yönünü geliştirmek için çalışıyor’ deme imkanı vermiş olursunuz” dedi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir