Sevgililer gününde tavuk dopingi…

-
Sevgililer gününde tavuk dopingi…

Tavuk etinin afrodizyak etkisi olduğunu biliyor muydunuz? Yüksek B vitamini sayesinde hormon düzeyini dengelemede tavuk veya hindi etinin doğru bir tercih olacağını belirten Diyetisyen Canan Aksoy, Sevgililer günü yemeği için tercih edeceğiniz tavuk ve hindi eti, sevgililer günü yemeğinizi aşkla yorumlayacak.” dedi.

Canan-Aksoy-gidahattiSevgililer Günü’ne sayılı günler kala o akşam için ne yemek yapsam diye düşünüyorsanız, tercihinizi tavuk ve hindi etinden yana kullanabilirsiniz. Kaliteli bir protein kaynağı olmasının yanı sıra doymuş yağ oranı düşük olan tavuk ve hindi etinin, yüksek selenyumu sayesinde aynı zamanda da iyi bir afrodizyak içeriğine sahip olduğunu biliyor muydunuz?

Diyetisyen Canan Aksoy, her besinin kendi içinde pek çok faydası olduğunu ve bunların saymakla bitmeyeceğini belirterek, “Bu besinler içerisinde sahip olduğu önemli özellikleri sayesinde vazgeçilmez ve zengin bir protein kaynağı olan tavuk ve hindi eti, içeriğinde bulunan yüksek selenyum oranıyla aynı zamanda iyi bir afrodizyak etkisine de sahip.”dedi.

Aksoy, “sevgililer günü yemeğinizi aşkla harmanlamak istiyorsanız, tavuk ve hindi etinin bunun için en uygun ürünlerden biri olduğunu belirtiyor. Afrodizyak etkisinin yanı sıra içerdiği yüksek B vitamini sayesinde hormon düzeyini dengeleme konusunda da tavuk ve hindi eti öne çıkan besinler arasında bulunuyor.” diye konuştu.

Bağışıklı sistemi için tavuk

Tavuk-gidahattiÖte yandan Aksoy, şunları kaydetti: “Tavuğun protein olmak üzere demir, çinko mineralleri gibi pek çok besin kaynağı içeriyor. Tavuk eti bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor. Grip bağışıklık sistemi düştüğünde ortaya çıkar. Bağışıklık sistemini özellikle bu aylarda güçlü tutmak, grip gibi pek çok enfeksiyon hastalıklarından korunmaya yardımcı olur.Bağışıklık sisteminin en küçük ama en etkili oyuncuları, immünoglobülinler ve antikorlardır. Tavuk eti, kaliteli protein içeriği sayesinde, bu oyuncuların devamlı oyunda aktif kalmasını sağlar. Tavuk eti, içerdiği aminoasitleri sayesinde hücresel boyutta bağışıklık sistemimizi güçlendirir.

En Etkili Vitamin B6

tavuk-corba-gidahattiKış aylarında zayıflayan bağışıklık sistemi hastalıklara davetiye çıkarır. Yetişkinlere göre çocukların bağışıklık sistemi çok daha zayıftır. Bu yüzden hastalanma ihtimalleri çok daha yüksektir. Bunu önlemek için bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek üzere en etkili vitamin olan B6 tavuk etinde bulunuyor. Bağışıklık sistemi üzerinde en etkili vitaminlerden biri olan B6, direkt olarak antikor üretimine yardımcıdır. B6 vitamini eksikliğinde, hücresel bağışıklık yanıtlarının düştüğü, antikor sayısında azalma olduğu tespit edilmiştir. Tavuk eti -özellikle göğüs eti- B6 vitamininden zengindir. Tavuk çorbası ve özellikle tavuk göğsü, karnozin ve anserine denilen birtakım aminoasitlerin yan yana gelmesi sonucu oluşan iki güçlü antioksidan açısından zengindir. Karnozin ve anserin içeriğinden dolayı, tavuk çorbalarının grip, soğuk algınlığı, viral enfeksiyonlar, öksürük gibi hastalıklarda doğal bağışıklık sistemi cevaplarının artmasına yardımcı olduğu belirtilmektedir.”

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir