Şemsi Bayraktar, Bakan Çelik’le görüştü

-


Şemsi Bayraktar, Bakan Çelik’le görüştü

Şemsi Bayraktar, Bakan Çelik’le Rusya’nın ambargosunu görüştü

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “Tarım Bakanımız Çelik’e, Rusya ambargosunun en fazla üreticiyi etkilediğini, öncelikle üreticiye destek verilmesi, onun ayakta tutulması gerektiğini söyledim” dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik, 5 Aralık Dünya Toprak Günü etkinliğinin ardından Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar’ı kabul etti. Kabulde Rusya’nın ambargo kararı sonrası oluşan ortam görüşüldü.

Bayraktar, Bakan Çelik’e, Rusya ambargosunun en fazla üreticiyi etkilediğini söyleyerek, öncelikle üreticiye destek verilerek ayakta tutulması gerektiğini ilettiğini belirtti. Bayraktar, Rusya’nın ambargo kararının en çok çiftçi ve üreticiyi etkilediğini, daha ambargo başlamadan fiyatların düşüşe geçtiğini bildirdi. Bugün üretici fiyatlarının yüzde 25 ile yüzde 40 arasında gerilediğine dikkat çeken Bayraktar, piyasada belirsizliğin hakim olduğunu, ambargo kararı alınmayan limon, biber gibi ürünlerde bile fiyat düşüşleri görüldüğünü kaydetti. Bu ortamda, ürününün fiyatı düşen üretici zarar eden üretici olurken, başka kesimlerin destek peşinde koştuğunu Bakan Çelik’e aktardığını belirten Bayraktar, “Öncelikle üreticiye destek verilmesi, onun ayakta tutulması gerektiğini Bakan Çelik’e söyledim” dedi.

Rusya’nın ambargo kararından bağımsız olarak çeltik fiyatlarının düştüğünü, çeltik üreticisinin zor durumda olduğunu vurgulayan Bayraktar, “Bakan Çelik’e, çeltikte piyasa fiyatları maliyetlerin altına indi. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)’nin üretici maliyetlerini göz önüne alan bir fiyat açıklaması zorunlu olduğu görüşümüzü de aktardım” diye konuştu.

(İHA)

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın