“Şeker lobisi”, şekerin zararlarını ortaya koyan araştırmayı örtbas etmiş!

-
“Şeker lobisi”, şekerin zararlarını ortaya koyan araştırmayı örtbas etmiş!

Günümüzde sağlık sorunlarına yol açtığı iddialarıyla gündemde olan şekerin zararlarının, bundan tam 50 yıl önce bilimsel bir araştırmayla ortaya konulduğu, ancak araştırmayı finanse eden uluslararası şeker lobisinin araştırmanın yayınlanmasını engellediği bildirildi.

Uluslararası şeker endüstrisini temsil eden bir lobi grubunun yaklaşık 50 yıl önce, sponsor olduğu bir bilimsel araştırmanın sakkarozun (çay şekeri) sağlığa zararlarına ilişkin bulgulara ulaşması üzerine, çalışmaya desteğini keserek yayınlanmasını engellediği ortaya çıktı.

seker-gidahattiABD’de California Üniversitesi’nden araştırmacılar, tarihi dokumanlar üzerinde yaptıkları incelemede, şeker endüstrisinin kurduğu Uluslararası Şeker Araştırma Vakfı (ISRF) adlı kuruluşun, 1968 yılında aşırı sakkaroz tüketiminin kalp hastalıklarına ve hatta mesane kanserine yol açabileceğine dair bulgularının üzerini örttüğünü belirledi.

İngiliz araştırmacı keşfetti

Araştırmacıların belirlemelerine göre, İngiltere’nin Birmingham Üniversitesinden araştırmacı W. F. R. Pover, 1968 yılında “Proje 259” adını verdiği, fareler üzerine yaptığı deneylerde şekerler ile “trigliserid” adı verilen kandaki belirli yağ hücreleri arasındaki ilişkiyi araştırırken, yüksek miktarda şekerle beslenen farelerin kanlarında nişastayla beslenen farelere göre daha fazla trigliserid bulunduğunu tespit etti. Deneylerde ayrıca yüksek miktarda şekerle beslenen farelerde beta glukuronidaz denilen, mesane kanserine yol açan bir enzimin yüksek düzeyde salgılandığı ortaya çıktı.

seker-gidahattiBulguları beğenmeyen sponsor, desteğini çekti

Ancak araştırmacı Pover’ın deneylerde elde ettiği ilk bulgular, araştırmanın da sonunu getirdi. Araştırmaya sponsorluk yapan ISRF, desteğini çekince, finansman sıkıntısı nedeniyle araştırma sonlandırıldı ve elde edilen bulgular da yayınlanamadı.

Uluslararası şeker lobisinin tavrıyla şekerin zararlarının 50 yıl önce ortaya konulamadığı gerçeğini ortaya çıkaran California Üniversitesi araştırmacılarından Prof. Stanton Glantz, “Proje 259 tamamlanıp sonuçları yayınlanabilseydi, şeker ile kalp hastalıkları arasındaki bağa dair genel bilimsel tartışmayı ileri götürebilirdi. Ama bunun olmasını engellediler. Bu durum meselenin uzun süre tartışma dışı kalmasına yol açtı.” dedi.

California Üniversitesi araştırmacıları, geçen yıl yayımlanan bir başka çalışmada aynı lobi grubunun 1960’lı yıllarda şeker ile kalp hastalıkları arasındaki ilişkiyi karartmaları, hastalığın sorumlusunun doymuş yağlar olduğunu savunmaları için Harvard Üniversitesinden bilim adamlarına para ödediğini ortaya çıkarmıştı.

Şekerin zararlarını ortaya koyan bilimsel bulguların nasıl örtbas edildiğine ilişkin detaylar, “PLOS Biology” adlı bilimsel dergide yayımlandı.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir