Şeker Kurumu Başkanı’ndan “özelleştirme” çıkışı

-
Şeker Kurumu Başkanı’ndan “özelleştirme” çıkışı

Uluslararası Şeker Örgütü’nün (ISO) Mayıs 2016’daki toplantısına Türkiye’nin ev sahipliği yapması kararlaştırılırken, Şeker Kurumu Başkanı Dr. Hüsnü Tekin’den özelleştirme çıkışı geldi. Şeker sektörünün devamı için şeker fabrikalarının özelleştirilmesi gerektiğini belirten Tekin, “Özelleştirmeler yapılırsa rekabet ve fiyat avantajı gelecek, sektörün maliyeti düşecek. Eğer rekabet ortamı oluşursa Şeker Kurumu’nu da kapatabiliriz” dedi.

ISO SemineriUluslararası Şeker Örgütü’nün (ISO) her yıl düzenlediği seminerlerin 24.’sü, 16-20 Kasım 2015 tarihleri arasında Londra’da gerçekleştirildi. 65 ülkeden 400’ün üzerinde kişinin katılımıyla şeker üretimi ve tüketimindeki sorunların ele alındığı toplantılara, Türkiye adına Şeker Kurumu Başkanı Dr. Hüsnü Tekin, Şeker Kurulu üyeleri M. Mustafa Sayınataç ve Yusuf Yazır, Genel Sekreter Ahmet Pelit ile İzleme ve Denetleme Grup Başkanı Salih Arıkan katıldı.

ISO organizasyonuna Türkiye ev sahipliği yapacak

ISO Semineri’nin son gününde yapılan oylama sonucunda, 2016 Mayıs ayı ISO toplantılarına ev sahipliği hakkı Türkiye’ye verildi. Teamüllere göre bu kararla, Şeker Kurumu Başkanı Dr. Hüsnü Tekin, 2016 yılındaki tüm ISO toplantılarına başkanlık edecek.

ISO delegasyonunun oyları sonucunda Türkiye’nin ev sahipliği hakkını elde etmesi ile ilgili açıklamalarda bulunan Tekin, ISO delegelerinin ve üst yönetiminin Türkiye’ye olan güvenlerini bir kez daha ortaya koyduklarını söyledi. Tekin, “Aday olduğumuz ilk günden beri organizasyona yönelik yoğun bir çalışma temposu içine girdik. Oylamanın lehimize sonuçlanabileceği varsayımından hareketle Kurumumuz personelinin içinde yer aldığı bir organizasyon komitesi oluşturduk. Bugünden itibaren bu komite daha yoğun bir şekilde çalışarak 2016 yılında gerçekleştirilecek organizasyonun kusursuz olması için elinden gelen çabayı sarf edecek. Ülkemiz için bu kararın hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

şeker pancarıISO toplantısının verimli geçtiğini ve Türkiye adına olumlu çıkarımlar ortaya koyduklarını belirten Şeker Kurumu Başkanı Tekin, kamuya ait şeker fabrikalarının özelleştirilmesi ve bunun sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerde de bulundu. Tekin, şunları kaydetti:

“2010 yılında 10 fabrika ihaleye çıkmıştı. Bunların 4’ü doğuda bulunuyordu. En son, Özelleştirme Yüksek Kurulu’nda karar çıkmadı. Şeker fabrikalarının arazilerine yönelik spekülatif haberler vardı. Ben de 2013 yılında fabrikaların özelleştirilmesi ama arazilerin devlete kalması yönünde görüş bildirmiştim. Madem arazi spekülasyonu yapılıyor, biz kota hakkını satalım, arazi devlete kalsın. Özelleştirme konusunda hükümet siyasi iradesini ortaya koydu ve süreç devam ediyor. Eğer fabrikalar özelleştirilmeyecekse yeniden yapılandırılması lazım. Bu bir zorunluluk. Yeniden yapılandırılmadığı sürece ülkeye zarar veriyor.”

“Şeker Kurumu da kapatılabilir”

Kamudaki şeker fabrikalarının geçen yılki zararının 300 milyon lira olduğunu vurgulayan Tekin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“2013 yılındaki zarar 251 milyon lira ve geriye doğru bu böyle gidiyor. Bunu, herhangi bir suçlama yapmak için söylemiyorum, bu bir realite. Fabrikaların başında kim olsa, böyle bir zarar oluşurdu. Neden? Çünkü Türkiye Şeker Fabrikaları özelleştirme kapsamında olduğundan eleman alamıyorsunuz, yenileme yapamıyorsunuz. Kamu fabrikaları paket halinde satılabilir. Madem kota diye bir değer ortaya kondu, o zaman kota üzerinden satılsın, gayrimenkul karıştırılmasın. Şeker sektörümüzün devamı için ne kadar çabuk olursa o kadar iyi. Şeker sektörünün devamı için şeker fabrikalarında özelleştirmeler yapılmalı. Çünkü bu yapılırsa rekabet ve fiyat avantajı gelecek, sektörün maliyeti düşecek. Eğer rekabet ortamı oluşursa sonrasında Şeker Kurumu’nu da kapatabiliriz.”

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir