Seferihisar Mandalinası tescili aldı, Gaziantep iç fıstık için başvurdu

-
Seferihisar Mandalinası tescili aldı, Gaziantep iç fıstık için başvurdu

Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT), bölgede yetişen satsuma cinsi mandalinaya “Seferihisar Mandalinası” adıyla coğrafi işaret verilmesini kararlaştırdı. Gaziantep Ticaret Borsası ise dünyaca ünlü Gaziantep baklavasının vazgeçilmez ürünü boz iç Antep fıstığının coğrafi işaret tescil belgesini almak için başvuruda bulundu.

Seferihisar Belediyesi, dünyanın en kaliteli mandalinası olarak bilinen satsuma cinsi mandalinanın coğrafi işaretini almak için 2013 yılında o zamanki adıyla Türk Patent Enstitüsü’ne başvuru yapmıştı. Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT), detaylı incelemelerinin ardından bölgenin mandalinasını Seferihisar Mandalinası adıyla tescilleme kararı aldı.

Seferihisar Mandalinası nasıl tanımlandı? 

Kurum tarafından Seferihisar Belediyesi’ne gönderilen raporda, Seferihisar Mandalinası tanımı ve ayırt edici özellikleri şöyle yer aldı:

“İzmir’in Seferihisar ilçesinde mandalina tarımı 1953 yılında 600 adet satsuma dikilmesiyle başlamıştır. Zamanla ilçe, mandalina yetiştiriciliği ve ihracat açısından ticari anlamda öne çıkmıştır. Seferihisar Mandalinası’nın ayırt edici özellikleri; ince ve pürüzsüz kabuğa sahip olması, ince dilim zarı, satsuma mandarinine özgü basıklığı göstermesi ile tat ve aroması nedeniyle tüketici tarafından tercih edilmesidir. Kuzeyi kapalı, güneyi açık, nem birikimi sağlayan söz konusu bölgede Satsuma mandalina türünün kabuğu daha ince olmakta ve meyve şekli yansılaşmaktadır. Bu iki özellik ise yörede yetişen mandalinaları ulusal ve uluslararası piyasada tercih edilir hale getirmiştir. Diğer yörelerde yetişen mandalinalardan farklı olmak üzere Seferihisar Mandalinası’nın rengi ağaçtayken sararmaktadır. Seferihisar ilçesinde mandalinanın tanıtımına yönelik her yıl hasat mevsimi başında mandalina festivali düzenlenmektedir. Yerel yönetim desteğiyle okullarda mandalina suyu dağıtımı, organik köy, organik Pazar ve sanal market çalışmaları yapılmaktadır.”

Seferihisar Mandalinası coğrafi işaretini kullanan ürünler üzerinde etiket kullanımı zorunlu olacak. Tescil belgesinde açıklanan özelliklere uygun olarak Seferihisar Mandalinası üretimi yapılıp yapılmadığına dair kontroller Seferihisar Belediye Başkanlığı koordinatörlüğünde yapılacak.


  Çocuklar için 10 sağlıklı atıştırmalık

Tunç Soyer: “Dünyanın en kaliteli mandalinası”

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, açıklamasında şunları kaydetti:

“Dünyanın en kaliteli mandalinası olan Satsuma, verilen coğrafi işaretle ‘Seferihisar Mandalinası’ adını alıyor. Seferihisar, Sığacık, Ürkmez, Doğanbey dahil olmak üzere tüm sınırlarımızı kapsayan coğrafi işaret, Seferihisar Mandalinası’nın markalaşması, iç piyasada ve yurt dışında satış olanaklarının arttırılması demek. Dokuz yıldır mandalina üreticilerinin sorunlarına çare olmak, ekmeklerini büyütmek, ürünü çeşitlendirmek, pazarlama olanaklarını arttırmak ve markalaştırmak için çalışmalar yaptık. Artık elimiz çok daha güçlü. İlçemize hayırlı, uğurlu olsun.”

Baklavalık “Boz İç Antep Fıstığı” tescilleniyor

Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı da, dünyaca ünlü Gaziantep baklavasının vazgeçilmez ürünü boz iç Antep fıstığı için TÜRKPATENT’e coğrafi işaret tescil başvurusunda bulunduklarını açıkladı.

Boz iç Antep fıstığının, normal Antep fıstığı hasadından yaklaşık bir ay önce tam olgunlaşmamış halde toplanıp, kabuğundan ayrıştırıldıktan sonra elde edilen özel bir ürün olduğuna işaret eden Akıncı, tadının yanı sıra aromatik lezzetinin çok yoğun olmasından dolayı boz iç Antep fıstığının özellikle baklava, katmer ve dondurma imalatında tercih edildiğini söyledi.

Bölge halkı “Yeşil altın” diyor!

Ürünün, kırmızı kabuklu Antep fıstığına göre daha yeşil bir renk tonuna sahip olmasından dolayı bölge halkı tarafından yeşil altın olarak da nitelendirildiğine dikkat çeken Akıncı, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Namı dünyanın dört bir köşesine yayılan meşhur Gaziantep baklavasının hazırlanışında ana ürün olarak ön plana çıkan boz iç fıstık, Antep baklavasını diğer baklavalardan ayırt eden en önemli unsurların başında gelmektedir. Baklava ustalarımızın üretim aşamasında kullandığı, lezzeti, rengi ve rahiyasıyla gıda sektörünün baş tacı ettiği böylesi özel bir ürünü Gaziantep’in tescilli ürünleri arasına katmak için ürünle ilgili ayırt edici tüm özellikler, uzman ekiplerimiz tarafından tespit edilerek rapor haline getirildi. Başvurumuzun olumlu bir şekilde sonuçlanmasını ümit ediyoruz. Antep fıstığından sonra boz iç fıstığında coğrafi işaret tescil belgesi alması bu ürünümüze ayrı bir katma değer sağlayacak.”


  Gastronomi turisti daha fazla para harcıyor!

Gaziantep, 8 ürüne tescil belgesi aldı

Gaziantep’in geleneksel lezzetlerini tanıtmak, koruma altına almak ve aslına uygun hazırlanış biçimleriyle gelecek nesillere taşımak amacıyla coğrafi işaret tescil belgesi çalışmaları yürüttüklerini kaydeden Mehmet Akıncı, “Şu ana kadar Antep Tırnaklı Pidesi, Antep Lahmacunu, Antep Fıstık Ezmesi, Antep Firiği, Antep Bulguru, Antep Köy Kahkesi, Antep Peyniri ve Antep Muskası olmak üzere toplam 8 ürünümüzü Gaziantep adına tescilledik. Antep Kuruluk Patlıcanı, Antep Pekmezi, Antep Meyan Şerbeti, Gaziantep Oğuzeli Narı, Antep Haylan Kabağı ve Kurusu, Antep Karası Üzümü, Antep Dolmalık Biber Kurusu, Antep Kurabiyesi, Antep Biber Salçası, İslâhiye Biberi ve Boz İç Antep Fıstığı için de TÜRKPATENT Kurumuna başvuruda bulunduk” dedi.

Antep fıstığına TSE Standardı

Gaziantep’in kültürel ürünü Antep fıstığının sadece tescili ile değil TSE standardının belirlenmesine yönelik çalışmalar gerçekleştirdiklerini de anımsatan Akıncı, paydaş kurumların desteğiyle gerçekleştirilen çalışmalar neticesinde kırmızı kabuklu Antep fıstığının TSE standardının belirlenerek, 2016 yılında TS 13693 kodu ile uygulamaya konulduğunu da sözlerine ekledi.


Melis Demirci

Bir Cevap Yazın