Sebze-meyvede çözüm toplantısı

-
Sebze-meyvede çözüm toplantısı

ADANA’da yaş sebze ve meyve sektörünün temsilcileri, Rusya krizi ve patates üreticilerinin yaşadığı sıkıntıların ardında Adana Ticaret Borsası’nda (ATB) bir araya gelerek çözüm yollarını konuştu.

ATB Meclis Başkanı Sabahattin Yumuşak, ATB Başkan Yardımcısı Osman Bağış ve Genel Sekreter T. Gökhan Öztürk’ün organize ettiği toplantıya Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serdar Satar, Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, Ziraat Odaları temsilcileri ve üreticiler ile Borsa üyeleri katıldı.

Üreticilerin Rusya krizinin ardından yaş sebze ve meyve fiyatlarında büyük sorun yaşandığını belirten ATB Meclis Başkanı Sabahattin Yumuşak şunları söyledi: “Yaş sebze ve meyvede sıkıntıların olduğu için çözüm önerilerini tartışacağımız yaş sebze ve meyve sektör toplantısı düzenlenmiş bulunmaktayız. Bölgemizde turfanda üretim yapıldığı Türkiye’nin her yerinden bilinmektedir. Patatesin fiyatının çok düşük olması üreticilerimizi perişan ettiği gibi bizleri de rahatsız etti. 90 kuruşa mal olan patatesin 45 kuruşa tarlada satılması, özellikle portakal, çilek, domates ve soğanı da psikolojik olarak etkilemektedir. Bu olumsuz gidişe dur denilerek üreticilerimiz ekonomik olarak desteklenmelidir.”

SORUNU BİLİYORUZ, ÇÖZÜMÜ NE OLABİLİR?

ATB Başkan Yardımcısı Osman Bağış da son 4 aydır Rusya ihracatında sadece tarım ürünlerinde yüzde 75 düşüş yaşandığını ifade ederek şu görüşleri dile getirdi:

“Sorunu hepimiz biliyoruz ama çözüm ne olabilir? Ona bakmamız lazım. Bizim petrolumuz yok. Bizim Allah vergisi toprağımız ve çalışkan insanlarımız var. Biz üretiyoruz ama ürettiğimizi satamıyoruz. Evet Türkiye ateşten bir çember içerisinde. Suriye’de, Irak’ta, Gürcistan’da sıkıntılar var. Sıkıntılara rağmen Gürcistan 2016 yılında YÜZDE 4 büyümeyi öngörmüş. Biz de yaş sebze ve meyvede bu büyümeyi gerçekleştirecek kadar güçlü bir ülkeyiz. Komşularımızla çok iyi diyaloglar kurup, malımızı satarak bu büyümeyi gerçekleştirebileceğimize inanıyorum. Nasıl lale yetiştirip, Hollanda’ya satıyoruz. Hollanda’da başka ülkelere satıyorsa, biz de iyi yetişmiş elemanlarımızla diğer ürünlerimizi de diğer ülkelere satabiliriz.”

Konuşmaların ardından sektör temsilcilerinin çözüm önerileri alınarak, elde edilen verilerin, Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) ve ilgili Bakanlıklara iletileceği bildirildi.

www.hurriyet.com.tr

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir