Saruhanlı Belediyesinden Kadınlara Ücretsiz Sağlık Hizmeti

-
Saruhanlı Belediyesinden Kadınlara Ücretsiz Sağlık Hizmeti

Saruhanlı Belediyesi ve Manisa İl Halk Sağlığı Müdürlüğü’nce ilçedeki kadınlar ücretsiz olarak Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi’ne (KETEM) götürülerek kanser taramasından geçirildi. Saruhanlı Belediye Başkanı Dr. Hüseyin Yaralı, önemli bir sağlık sorunu olan kanserde erken teşhisin de büyük önem arz ettiğini belirterek, kadınların belirli zamanlarda meme ve rahim ağzı kanser testleri yaptırmaları gerektiğini kaydetti. Peki meme kanseri taraması nedir, nasıl yaptırılır? Rahim ağzı kanseri taraması nedir, nasıl yaptırılır?

meme-kanseri-gidahattiMeme Kanseri Taraması

Meme kanserinin erken tanısında en önemli yöntem mamografi olarak gösteriliyor. 50 yaşın üstünde yıllık mamografi ve kendi kendini muayene yöntemi ile ölüm oranlarını yüzde 20-30 arasında azaltmak mümkün. Meme kanserlerini genellikle hastalar kendi kendilerine yaptıkları muayene ile saptıyorlar.

Rahim ağzı kanseri taraması

rahim-agzi-kanserinden-korunma-gidahattiUzmanlar, kadınların cinsel yaşama başladıkları yaştan itibaren her yıl Papanicolaou smear (Pap smear) testi yaptırmaları gerektiğini belirtiyor. . Cinsel yaşamın başlaması ile HPV (Human papilloma virus) infeksiyonu riskinin de artacağını belirten uzmanlar, HPV, serviks kanserinde bugün bilinen en önemli etken olduğuna dikkat çekiyor.  30 yaşına kadar, üst üste üç normal test geçirenlerde taramalar her 2-3 yılda bire azaltılabilirken, taramalar 70 yaşında sonlandırılıyor.

“Amacımız kansere karşı farkındalık oluşturmak”

saruhanli-belediyesi-ve-manisa-il-halk-sagligi-mudurlugu-gidahattiUlusal kanser tarama standartlarına göre meme kanserleri için 40-69 yaş grubu kadınların 2 yılda bir, rahim ağzı kanserleri için 30-65 yaş arasındaki kadınların 5 yılda bir testlerini yaptırmaları gerektiğini belirten Başkan Hüseyin Yaralı, 50 ile 60 yaş arasındaki kadın ve erkeklerin ise kalın barsak kanser testlerini 2 yılda bir yaptırmaları gerektiğine dikkat çekti.

Yaralı, önemli bir sağlık sorunu olan kanserde erken teşhisin de büyük önem arz ettiğini belirterek,  kadınların belirli zamanlarda meme ve rahim ağzı kanser testleri yaptırmaları gerektiğinin altını çizdi.

Yaralı, şunları kaydetti: “Saruhanlı Belediyesi olarak halkımızın sağlığını düşünüyoruz. Bu doğrultuda İl Halk Sağlığı Müdürlüğümüzle işbirliği içinde İlçemizdeki Kuran Kursları ve Halk Eğitim Merkezi’nin açtığı kurslara katılan kadınları, gönüllülük esasına göre Belediyemizin araçları ile Şehzadeler KETEM’e götürüp ücretsiz olarak kanser taramasından geçirdik. Amacımız bu konuda ilçemizde farkındalık oluşturmak ve vatandaşlarımızı kanser hastalığı hakkında bilinçlendirmektir.”

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir