Sarımsağın bir faydası daha ortaya çıktı

-
Sarımsağın bir faydası daha ortaya çıktı

Faydaları saymakla bitmeyen sarımsağın bir faydası daha ortaya çıktı. Washington Üniversitesi’nden araştırmacılar, sarımsağın içerisinde bulunan “diallyl sulfit”  maddesinin gıda zehirlenmesine iyi geldiğini açıkladı. Peki, sağlık için oldukça değerli bir besin olan sarımsağın faydaları neler? İşte cevabı…

Araştırmacılar, Campylobacter bakterilerinin gıda zehirlenmesine neden olduğunu ve  sarımsağın içerisinde bulunan  bileşiğin bu bakteri kolonilerinin içine sızarak yok olmalarını sağladığını bildirdi.

sarimsak-gidahatti

 

Üstelik bu bileşiklerin, gıda zehirlenmesine karşı kullanılan antibiyotiklerden 100 kat daha fazla etkiye sahip olduğu belirlendi. Uzmanlar, sarımsağın içerisindeki “diallyl sulfit” maddesinin yiyeceklerin dezenfekte edilmesinde kullanılabileceğini vurguluyor.

Uzmanlar gıda zehirlenmesi durumunda öncelikli olarak doktora başvurulması gerektiğini vurgularken,  zehirlenme riskini azaltmak için yemeklerin içine sarımsak eklemenin akıllıca olacağına işaret ediyor.

sarimsak-1-gidahatti

Sarımsağın faydaları neler?

Bağışıklığı güçlendirici etkisi ile bilinen sarımsağın, kanser hücrelerini öldürdüğü saptandı. Yapılan araştırmalarda düzenli olarak sarımsak tüketiminin kolon kanseri riskini % 35 oranında azalttığı tespit edildi.

Araştırmalarda ayrıca sarımsağın iltihap sökücü bir etkiye sahip olduğu belirtiliyor.

Kardiyovasküler sağlığı geliştirici etkisiyle bilinen sarımsak, arterlerde ve tansiyonda olumlu sonuçlar veriyor.

Sarımsak sayesinde, kırmızı kan hücreleri sülfürden hidrojen sülfid gazına dönerek damarları genişletiyor ve kanın rahat akmasına yardımcı oluyor.

Antioksidan ve anti bakteriyel etkisi nedeniyle, akne kaynaklı bakterileri yok ederek cildi temizliğini sağlamada bir hayli etkili olan sarımsağın saç dökülmelerine iyi geldiği belirtiliyor.

Uzmanlar, mantar tedavisinde de kullanılan sarımsaktan en iyi şekilde faydalanmak için çiğ olarak tüketilmesi gerektiğini belirtiyor.

Sedef hastalığını hafiflettiği bildirilen sarımsak, nti-inflamatuar özelliklere sahip.

Bir başka araştırmada ise bol sarımsak tüketen farelerin kilosunun ve vücutlarında yağ depolanmasının azaldığı belirlendi.

siyah-sarimsak-gidahatti

Siyah sarımsak nedir?

Siyah sarımsak, Japonya, Avustralya, Amerika ve Avrupa ülkelerinde oldukça popüler bir yere sahip. Normal sarımsağın bir ay boyunca belirli nem ve ısı altında tutularak kontrollü bir şekilde kurutulması ile beyaz sarımsağın dişleri siyaha dönüyor. Bu fermantasyon yöntemiyle siyah sarımsağın kansere karşı etkilerinin de arttığı belirtiliyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın