Şap salgını TBMM gündeminde…

-
Şap salgını TBMM gündeminde…

Şap hastalığının ürkütücü boyutlara ulaştığını ifade eden TBMM Katip üyesi ve CHP Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik tarafından cevaplanması istemiyle yazılı soru önergesi verdi.

Eylül ayı sonlarında Doğu Anadolu’da bazı besi hayvanlarında görülmeye başlayan şap hastalığının geçen süre içerisinde 250’ye yakın noktada tespit edildiğini belirten Türkmen, “Kars, Çorum Kırşehir, Denizli, Aksaray, Kırıkkale, Bursa, Samsun, Burdur il hayvan pazarları ile onlarca ilçe pazarı kapatılmıştır. Ülkenin dört bir yanında hastalığın görüldüğüne dair yeni haberler gelmektedir” dedi.

Medyada her gün farklı il ve ilçelerden şap hastalığı ile ilgili haberler geldiğine dikkat çeken Türkmen, son olarak, Osmaniye ve Aksaray’ın bazı ilçelerinin şap nedeniyle karantinaya alındığını kaydetti. Şap nedeniyle pazarların kapatılması ve hayvan alım satımının durdurulmasının süt ve et üreticileri ve besicilerin ekonomik kayıplar yaşamasına neden olduğunu ifade eden Türkmen, “Et ve süt tüketen halkımız da endişeli ve huzursuzdur” diye konuştu.

Aşılar etkisiz mi kalıyor?

Söz konusu hastalığın, Suriye’den yurda sokulan hayvanlardan bulaştığı ve virüsün yeni alt tipinden kaynaklandığı, bu nedenle de hayvanlara yapılan aşılamanın sonuç vermediği yönündeki haberlere de dikkat çeken CHP’li Türkmen, Bakan Çelik’e şu soruları yöneltti:

1-Ülke genelinde büyük artış gösteren şap hastalığı ile ilgili bakanlığınız hayvan pazarlarını kapatma ve karantinaya alma haricinde ne tür önlemler almaktadır?

2-Görülen şap hastalığının virüsün yeni alt tipinden kaynaklandığı doğru mudur? Doğruysa mevcut aşılamanın yeni virüs için yeterli olduğuna inanıyor musunuz?  Yoksa yeni virüse yeni aşı üretmeyi ya da ithal etmeyi düşünüyor musunuz?

3-Hastalığın Suriye’den yurdumuza sokulan hayvanlardan kaynaklandığı iddiaları doğru mudur? Doğru ise bu konuda almayı düşündüğünüz önlemler nelerdir?

4-Türkiye genelinde, hangi il ve ilçelerimizde kaç hayvan pazarı vardır? Eylül 2015 tarihinden itibaren bugüne kadar bunları kaçı şap nedeniyle kapatılmıştır? Şu an itibariyle kaçı kapalı durumdadır?

5-Yaşanan şap hastalığı nedeniyle et ve süt üretiminde yaşanan ekonomik kaybın boyutları nedir? Kaç hayvan şaptan etkilenmiş, kaçı telef olmuştur?

6-Et ve süt besici ve üreticilerinin şap hastalığından kaynaklanan mağduriyetlerini gidermek için bir çalışma yaptınız mı? Üreticilerin zararlarını tazmin etmeyi düşünüyor musunuz?

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın