Saner: “Türkiye’deki tavuklarda arsenik yok”

-
Saner: “Türkiye’deki tavuklarda arsenik yok”

Tavuk etinde arsenik olduğu yönündeki tartışmalar üzerine Gıda Güvenliği Derneği Başkanı Samim Saner de bir açıklama yaptı. Olayların sadece Amerika Birleşik Devletlerinde geçmekte olduğunu belirten Saner, “Bu durumun ülkemize ait bir sorun gibi aktarılması doğru bir bilgi değildir.” dedi.

Gıda Güvenliği Derneği Başkanı Samim Saner yaptığı açıklamada, ‘tavuk etinde arsenik bulundu’ şeklinde basında yer alan olayların sadece Amerika Birleşik Devletlerinde geçmekte olduğunu belirterek şu bilgileri paylaştı:

“Konu, ABD’de tavuk, hindi ve domuz beslenmesinde Roxarsone, Nitarsone, Arsanilic Acid ve Carbarsone isimli bir organik arsenik bileşiği içeren ilaçların verim arttırıcı amaçla yem katkısı olarak ve coccidiosis olarak adlandırılan paraziter hastalığa karşı kullanılması ile ilgilidir. Halbuki hem tüm AB ülkelerinde, hem de ülkemiz yasalarında verim arttırıcı amaçlı herhangi bir antibiyotik ve/veya arsenik bileşiği kullanımı kesinlikle yasaktır. İçeriğinde organik arsenik bulunan bu dört adet ilacın ülkemize girişi ve ülkemizde satışı yasaktır.

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA)2013 yılında Arsenik içeren bu dört maddenin üçünü ve bu yılda dördüncüsünü yasaklamak suretiyle mevzuatını AB uygulamalarına yaklaştırmıştır. FDA ayrıca bu ilaçların kullanıldığı hayvanların karaciğerlerindeki arsenik seviyelerinin bir sağlık endişesi yaratacak düzeyde olmadığını açıklamıştır.”

Bu durumun ülkemize ait bir sorun gibi aktarılmasının doğru bir bilgi olmadığını da söyleyen Saner, Türk tüketicilerinin tavukta arsenik bulunmasına ilişkin kaygılanmalarını gerektirecek hiçbir sebep bulunmadığını da ifade etti.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir