Sanal alışveriş Avrupalıların tutkusu oldu

-
Sanal alışveriş Avrupalıların tutkusu oldu

Avrupa Birliği’nde (AB), 2015 yılında üye ülkelerin vatandaşlarının yarısından fazlasının sanal alışveriş yaptığı belirlendi.

ekonomi-www.gidahatti.comAvrupa İstatistik Ofisi (EUROSTAT) verilerine göre, AB’de 16-74 yaş aralığındaki vatandaşların sanal alışveriş yapma oranı 2007 yılında %30 seviyesinde iken, bu oran 2015’de %53’e yükseldi.

Online alışverişe uzak duranların 75’i mağazalarda şahsi olarak alışverişi tercih ederken, geriye kalanlar online alışverişte ödeme güvenliği ve mahremiyetle ilgili kaygıları olduğunu ifade etti.

Sanal alışveriş siparişleri

EUROSTAT’ın belirlemelerine göre, AB’de sanal alışveriş yapanların %70’i siparişlerinde herhangi bir sıkıntı yaşamadıklarını belirtti.

İnternet ortamından sipariş edilen ürünlerde ise giyim ve spor malzemeleri ilk sırada yer aldı. Sanal siparişlerin %60’ı giyim ve spor malzemeleri, %52’si tatil ve konaklama, %41’i de ev eşyası ve oyuncak oldu.

Nüfusuna oranla, en fazla sanal alışveriş gerçekleşen AB üyesi ülke İngiltere oldu. İngiltere’de 16-74 yaş arasındaki nüfusun %81’i sanal alışveriş yaptı. İngiltere’yi %79 oranıyla Danimarka, %78 ile Lüksemburg, %73 oranı ile de Almanya izledi.

Avrupa’da en az online alışveriş ise %11’le Romanya’da gerçekleşirken, bu ülkeyi %18’le Bulgaristan, %23’le Güney Kıbrıs takip etti.

EUROSTAT verilerine göre, AB’de sanal alışverişi en yoğun şekilde kullananlar 25-34 yaş grubu oldu. 25-34 yaş grubundakilerin %70’i, bu yıl internet üzerinden en az bir ürün alımı gerçekleştirdi. En az alışverişi ise 65-74 yaş grubu yaptı.

AB’de sanal alışveriş haberi için kaynak:

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın