Samsun’da karabuğday ve silajlık mısır tohumu dağıtıldı

-
Samsun'da karabuğday ve silajlık mısır tohumu dağıtıldı

Samsun Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı, ilçelerde tarım ve hayvancılığı geliştirmek, kalite ve verimi artırmak amacıyla Vezirköprü ve Havza ilçelerinde çiftçi ve hayvancılara karabuğday ve silajlık Mısır tohumu dağıttı. Daire Başkanlığı, arıların ürettiği en değerli ürün olan polenin toplanması için de arıcılara 6’şar adet polen tuzağı verdi.

Geçen yıl kırsal kalkınma destekleri kapsamında ilçelerde Samsun Arıcılar Birliği’ne üye arıcılara ana kraliçe arı dağıtan Samsun Büyükşehir Belediyesi, tarım ve hayvancılık desteklerini sürdürüyor. İlçelerde tarım ve hayvancılıkla uğraşan üreteci ve yetiştiricilerin talepleri doğrultusunda çalışmalar yürüten Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı, bu kez de karabuğday, silajlık mısır tohumu ile arı kovanı için polen tuzağı dağıtımına başladı.

Vezirköprü ve Havza ilçelerindeki karabuğday ve slajlık mısır tohumu ile polen tuzağı dağıtım törenine Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, Kırsal Kalkınma Daire Başkanı Mehmet Akif Özdemir, Vezirköprü Kaymakamı Mahmut Kaşıkçı, Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, Havza Belediye Başkanı Murat İkiz, Samsun Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Rasim Kaplan ile çiftçiler, hayvancılar ve arı yetiştiricileri katıldı.

samsun-ciftci-2-gidahatti

“Ürettikçe ve kalite arttıkça çiftçi ve hayvancılara destek vermeye devam edeceğiz”

Karabuğday ve silajlık mısır tohumu ile polen tuzağı dağıtım törenlerinde konuşan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, bu destekleri ilçelerde üretimi teşvik etmek ve tarımı geliştirmek amacıyla verdiklerini belirterek, ürettikçe ve kalite arttıkça çiftçi ve hayvancılara destek vermeye devam edeceklerini söyledi. Karabuğday ve silajlık mısır tohumunun çok önemli olduğunun altını çizen Arlı, “Karabuğday hem insan sağlığı açısından hem de arılar için çok faydalı bir ürün. Diyabet hastalarını için şifa dağıtan Karabuğdayla beslenen arılar, kaliteli bal üretiyor. Bu nedenle ilçelerimizde bu tohumu ilk kez deneyeceğiz. Hangi bölgede kaliteli bal üretimi artmışsa o bölgeyi destekleyeceğiz ve yaygınlaştıracağız. Silajlık mısır tohumu da hayvancılar için. 500 dekarlık alanı ekiyor. Bu silajlık mısır da hayvancılığı geliştirmek amacıyla yem bitkisi anlamında dağıtılıyoruz. Toprak tavında diye söyledi ziraat odası ve kırmızı et üreticileri birliğimiz. Toprağın ekim zamanı olması sebebiyle bu desteğimizi de dağıtmayı uygun gördük. Satın alıp getirdik.” dedi.

samsun-ciftci-4-gidahatti

“Bal, arının ürettiği gıdalar içinde en düşük olanı”

Polen tuzağını ise polen üretimi için aldıklarını söyleyen Arlı, “Bu da arıcılara için çok önemli. Bal, arının ürettiği gıdalar içinde en düşük olanıdır. Daha kıymetli olanları ise poleni, arı sütü var. Polen tuzaklarının büyük faydası olduğunu öğrenince birliğe üye olan her arı yetiştiricisine 6 tane veriyoruz. Vezirköprü ve Havza’yı hayvancılığın geliştirilmesi bakımından çok uygun bir bölge olarak görüyoruz. İyi sonuçlar alırsak desteklerimiz devam edecek. Bunları gözlemleyeceğiz. Sonuçlar iyi oldukça desteklerimiz sürecek” diye konuştu.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

 

 

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir