Sakız ağaçlarına “Sevgi aşısı” tuttu!

-
Sakız ağaçlarına “Sevgi aşısı” tuttu!

Orman ve Su İşleri Bakanlığı desteğiyle, TEMA Vakfı ve FALIM Sakızları tarafından damla sakızı ağacının koruma altına alınması amacıyla yürütülen “Sakız Ağaçlarına Sevgi Aşılıyoruz” projesinde başarılı sonuçlar elde edildi. Türkiye’nin özel sektör, kamu ve sivil toplum işbirliğiyle oluşturulan ilk gen koruma sahası sayesinde damla sakızı ağaçlarının genetik çeşitliliği koruma altına alındı.

UNESCO’nun somut olmayan kültür mirası listesine giren damla sakızının Türkiye topraklarında devamlılığını sağlamak amacıyla, TEMA Vakfı ve FALIM Sakızları ortaklığında yürütülen Sakız Ağaçlarına Sevgi Aşılıyoruz projesi başarıya ulaştı.

sakiz-agaci-falim-tema-logo-gidahatti

TEMA Vakfı girişimiyle, FALIM ortaklığında hayata geçen proje, yaşam alanlarının daralması nedeniyle sınırlı sayıda kalmış, birbirinden uzakta aralarında bağları kesilmiş ve yok olma sınırına yaklaşmış sakız ağaçlarının dinamik olarak korunmasını sağlamak, doğa ve insan için sunduğu değerleri sürdürebilmek amacıyla gerçekleştirildi. Böylece, dünyada yalnızca Türkiye’de Çeşme’de ve Yunanistan’da Sakız Adası’nda yetişen damla sakızının Türkiye topraklarında gelecek nesillere aktarılması güven altına alındı. 2008 yılından bu yana devam eden uzun soluklu proje ortaklığı kapsamında öncelik, sakızı ağacının korunmasına ve bununla birlikte, unutulmaya yüz tutan sakız kültürü ve sakız ağacının önemi konusunda farkındalık oluşturulmasına verildi.

Sakız Ağacı Klon Parkı 

FALIM’ın desteğiyle TEMA Vakfı tarafından, 2012 yılından başlayarak 4 yıl boyunca Sakız Ağacı Klon Parkı Tesisi Projesi hazırlandı ve hayata geçirildi. Bilimsel odağı “verimli sakız ağaçlarını güvenli bir alanda koruma altına almak ve sahip olduğu genetik çeşitliliği korumak” olan Sakız Ağacı Klon Parkı Tesisi Projesi, Orman ve Su İşleri Bakanlığı İzmir Orman Bölge Müdürlüğü’nün yakın ilgi ve desteği ile hayata geçti.

TEMA Vakfı’nın Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın işbirliği ve FALIM Sakızları’nın proje ortaklığında yürüttüğü, Sakız Ağacı Klon Parkı projesinde, damla sakızı ağaçlarını gelecek nesillere aktaracak 124 klona ait bin 104 fidanın dikimi gerçekleştirildi.

Gıdaya erişim, temel insan hakkı!

Damla sakız ağaçlarının sahip olduğu genetik çeşitliliği koruyacak ve güven içinde gelecek nesillere aktarılması sağlamak üzere hizmet verecek klon parkı, ülkemizde kamu, özel sektör ve sivil toplum örgütü ortaklığıyla tesis edilen ilk gen koruma sahası olma özelliği taşıyor.

Unutulan kültür yeniden canlanıyor

Proje ortağı FALIM, TEMA Vakfı’nın bilimsel ve saha çalışmalarına kaynak sağlamanın yanı sıra, marka gücüyle projenin toplumsal boyuta taşınmasına katkı sağladı. Bu amaçla gerçekleştirilen reklam kampanyasının yanı sıra, belgesel programlar ve bölge halkına yönelik bilgilendirme etkinlikleri gerçekleştirildi. Proje elçilerinin artırılması amacıyla, bölgedeki otel ve restoranlarla çeşitli çalışmalar yapıldı, okullar ziyaret edilerek öğrencilere bilgi aktarıldı. FALIM, kendine özgü diliyle, toplumu sakız ağaçlarına sevgi aşılamaya, unutulmaya yüz tutmuş kültürel değerleri, geleneklerin yeniden hatırlanmaya teşvik etti.

sakiz-agaci-etkinlik-gidahatti

Klon Parkı’nda Sakızın Geleceğine Bakış

Sakız Ağacı Klon Parkı Tesisi’nde gerçekleşen etkinliğe katılan ilköğretim öğrencilerinin sakızın geleceğine yönelik hayallerini yazdıkları kağıtlar, bir zaman kapsülü içerisinde, 25 yıl sonra ziyaret edilmek üzere klon parkında özel bir noktaya gömüldü. TEMA Gönüllüsü ilköğretim öğrencileri ve davetlilere, sahadaki fidanların gelecekteki halleri özel olarak hazırlanmış bir sanal gerçeklik sunumuyla gösterildi. Davetliler, klon parkındaki fidanların büyümüş hallerini, 3 boyutlu olarak yerinde görme şansını elde ettiler.

sakiz-agaci-tema-baris-karapinar-gidahatti

Etkinlikte konuşan TEMA Genel Müdürü Doç. Dr. Barış Karapınar, birçok özelliği ile ilklerin yaşandığı bir projeye imza atıldığını söyledi. Barış Karapınar, şöyle devam etti:

“Yürütülen proje ile önce damla sakızı ağacının yüz yüze kaldığı tehlike, onunla beraber unutulmaya yüz tutan sakız kültürü ve sakız ağacının önemi konusunda farkındalık yaratıldı. Önce koruma, sonra geliştirme ve daha sonra yararlanma fikri üzerinden öncelik korumaya verilerek damla sakızı ağacının sahip olduğu genetik çeşitliliğin korunması amacıyla tesis edilen klon parkı kamu, özel sektör ve sivil toplum örgütü ortaklığıyla tesis edilen ilk gen koruma sahası oldu. Proje çalışmaları sadece klon parkının tesisi ile bırakılmadı. Klonal tanımlamalarını sağlamak üzere klonların parmak izlerinin çıkarılmasını sağlayacak Ar-Ge çalışması ile desteklenmesi sağlandı. Bu şekliyle proje toplumun her kesiminin birlikte çalışmasıyla elde edilecek başarılara örnektir.”

Su yönetimine “tek çatı” talebi

sakiz-agaci-can-buharali-mondelēz-turkiye-genel-muduru-gidahatti

Sakızın geleceği, geleceğin büyüklerine emanet!

Mondelēz Türkiye Genel Müdürü Can Buharalı da, TEMA Vakfı’nın sadece doğaya değil, geleneksel, kültürel ve yerel değerlere de gönülden bir sevgi ve azimle dokunan projesine büyük bir heyecan ve gururla ortaklık ettiklerini söyledi. Projenin belirlenen biyolojik ve toplumsal odaklı hedeflere başarıyla ulaştığını dile getiren Buharalı, “Sakız ağacını koruma sorumluluğunu paylaşırken, bir yandan insan ve sakız arasındaki unutulmaya yüz tutmuş bağı sağlamlaştıracak iletişim çalışmalarına, sevgi aşısına ağırlık verdik. Sakız ağaçları konusunda bilinirliliği arttırıp, katılımı ve sahiplenmeyi güçlendirmek; hedeflere ulaşılması sonrasında da, projeyi gerçek sahiplerine devretmek hedefiyle hareket ettik. Bu değeri, konuya sahip çıkan Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü’ne güvenle, Ege üreticisine ve halkına gururla, gelecek nesillere büyük bir umutla devretmekten onur ve mutluluk duyuyoruz” dedi.

sakiz-agaci-kapak-gidahatti

Etkinlik projeye özel olarak hazırlanan kitabın, Mondelēz Türkiye Genel Müdürü Can Buharalı tarafından katılımcılara armağan edilmesi ile son buldu.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın