Sait Koca, BESD-BİR Başkanlığına yeniden seçildi

-

Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği’nin (BESD-BİR) 17. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda yapılan seçimlerde dernek yönetimi belirlendi. Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Dr. Sait Koca yeniden seçildi.

Türkiye’de kanatlı et sektörünün %91’ini oluşturan 29 firmanın üyesi olduğu BESD-BİR’in 17. Olağan Genel Kurul Toplantısı, BESD-BİR üyeleri ve sektörün üst düzey temsilcilerinin katılımıyla 28 Ocak Çarşamba günü Ankara’da gerçekleştirildi.

Toplantıdaki açılış konuşmasında sektör değerlendirmesi yapan BESD-BİR Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Sait Koca, Türkiye’nin piliç eti üretiminde 2013 yılı itibariyle dünyada 8. sıraya yerleştiğini ve Türk Kanatlı Sektörü’nün ülke ekonomisine katma değer sağlayan önemli sektörlerden biri olduğunu söyledi. 2014 yılı kanatlı eti ihracatının 431 bin ton ve 700 milyon dolar olarak gerçekleştiğini vurgulayan Koca, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye, dünya piliç eti ticaretinde 4. sırada ve %4,1’lik bir paya sahip. Hedef, ABD ve Brezilya’nın ardından üçüncülüğü elde etmek. Kanatlı eti ihracatımız özellikle 2008’den bu yana ciddi oranda artarak devam ediyor. En büyük pazarımız Irak’a 227 bin ton ihracat gerçekleştirdik. Suriye de bizim için son 2 yılda 20-25 bin tonluk ihracat gerçekleştirdiğimiz önemli bir pazar konumunda. Bu pazar portföyüne yeni ülkeleri katmak gerektiğine inanıyoruz. 2025 yılı kanatlı eti ihracat hedefimiz 1 milyon 300 bin ton ile 2,4 milyar dolar.”

Üretimle ilgili de rakamlar veren Dr. Sait Koca “İlk verilere göre 2014 yılı piliç eti üretimi, 2013 yılına göre %9,2 artış göstererek 1.956.000 tona ulaştı. 2005’ten sonra gerilemeye başlayan hindi eti üretimi son yıllarda tekrar artmaya başladı ve 2014 yılında 53 bin tona ulaştı. 2025 yılında piliç eti üretiminin 3.48 milyon ton, hindi eti üretiminin ise 100 bin tona ulaşmasını hedefliyoruz. Üretimle beraber Türkiye’de kişi başı piliç eti tüketimi de artıyor. 2001 yılında 8,5 kilo olan kişi başı piliç eti tüketimin 2014 yılında 21 kiloya çıktı.” diye konuştu.

15 bin adet kayıtlı kümes ile birlikte 2,4 milyon kişinin sektörden geçimini sağladığının altını çizen BESD-BİR Yönetim Kurulu Başkanı Koca, “Türkiye‘nin 2014 yılı büyümesi %3,5 olarak gerçekleşmiştir. Bu sürece kanatlı sektörünün üretim ve ihracat artışının olumlu katkısı olmuştur. Dünyada 2000 yılında 58,8 milyon ton olan tavuk eti üretimi, 2013 yılında %59 artışla 93,1 milyon tona ulaştı. Sektörün 2014 yılı itibariyle yıllık cirosu ise 5.25 milyar dolar olarak gerçekleşti.” dedi. Koca, kümes yetersizliği, atık yönetimi, ham madde temini ve yasal düzenlemeler konularındaki sektör sorunlarının altını çizdi ve yaşanan sorunların çözümü için yoğun çalışmalar sürdürdüklerini ifade etti.

Genel Kurul’da konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nihat Pakdil ise kanunlarla ilgili yaşanan sıkıntılara değinerek, gerekli düzenlemelerin yapılması durumunda ülke ihtiyaçlarını karşılayan mevzuatın gerçekleşeceğini söyledi.

TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı İbrahim Yiğit ise derneğin çalışmalarını yakından takip ettiklerini, bu çalışmaların sağlıklı bir şekilde yürütüldüğünü ifade etti. Yiğit, önümüzdeki dönemde sektörün tüm paydaşlarıyla beraber daha ileri taşınacağına inandıklarını kaydetti.

Bursa Milletvekili ve Meclis Plan Bütçe Komisyonu Üyesi Önder Matlı da, kanatlı sektörünün Türkiye için önemli bir sektör olduğuna dikkat çekerek, sektörün 12 yıldır sürekli büyüdüğünü ve yakın coğrafyayı da beslediğini söyledi. Matlı, sektörün sıkıntılarını takip ettiklerini, bakanlığın da sorunların çözümüne yönelik çalışmalarının olduğunu söyledi.

Türkiye Yem Sanayicileri Birliği Başkanı Ülkü Karakuş ise uzun yıllardır sektörün gelişimini yakından takip ettiklerini, kanatlı sektörünün ülkedeki örnek sektörlerden biri olduğunu belirtti. Türkiye’nin stratejik olarak üretimde önemli bir yerde olduğunu ve bu bağlamda da hayvansal kaynaklı üretiminin her geçen yıl arttığını ifade eden Karakuş, hedeflerinin üretimde Avrupa’da birinci sıraya yükselmek olduğunu kaydetti.

BESD-BİR 17. Olağan Genel Kurul Toplantısında yapılan seçimler sonucunda, Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu:

Başkan Dr. Sait Koca

Başkan Yrd. Süleyman Öztürk

Sayman İpek Üstündağ

Üye Ömer Görener

Üye K. Nezih Gençer

Üye Mehmet Keskinoğlu

Üye Ender Abalıoğlu

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın