Sağlıklı yaşlanmanın anahtarı ceviz mi?

-
Sağlıklı yaşlanmanın anahtarı ceviz mi?

Yayınlanan bir derleme, ceviz içeriğinde bulunan omega 3 yağ asitlerinin, ileri yaşlarda ortaya çıkan fiziksel rahatsızlık riskini azalttığını ortaya koydu. Genel olarak sağlıklı beslenme, yaşlılıkta muhtaç hale düşmemek için oldukça önemli.

Journal of Nutrition dergisinde yayınlanan çalışmanın bulguları, sağlıklı bir beslenmenin parçası olarak ceviz tüketmenin sayısız faydasını destekliyor.

Ceviz, bitki esaslı bir omega 3 yağ asidi olan alfa linolenik asit (ALA) içeriği yönünden zengin bir kabuklu yemiş.

Çalışma, kadınların 30 yıl boyunca takip edildiği Nurses’ Health Study çalışmasında yer alan 54.762 kadından elde edilen verileri inceledi.

karisik-kuruyemis

Kabuklu yemişler, sağlıklı beslenme planında mutlaka yer almalı

Brigham and Women’s Hastanesi’nden bir ekip Harvard Tıp Fakültesi ile birlikte çalıştı.

Çalışmada; portakal, portakal suyu, elma, armut ve marul ile birlikte ceviz tüketimini arttıran bireylerin, tek başına yaşayabilmeyi engelleyecek fiziksel bir rahatsızlık yaşama oranının düştüğü belirlendi.

Çalışmada, beslenmenin genelinin belirli beslenme ögelerinden daha önemli olduğu belirlendi.

Şimdiye dek çok sayıda çalışma, kabuklu yemişlerin düşük kalp damar hastalığı riski ile bağlantılı olduğunu ortaya koydu. Kabuklu yemişlerin anti inflamatuar ve antioksidan özellikleri, diyabet hastalarında da etki gösteriyor.

yaslilikta-dogru-beslenme-gidahatti

Sağlıklı beslenme, fiziksel rahatsızlık riskini düşürüyor

Brigham ve Women’s Hastanesi ve Harvard Tıp Fakültesi’nden Dr. Francine Grodstein çalışma hakkında şunları söyledi:

Diyabet ve kalp hastalığı gibi yaşlanma sürecinde yaşanan sağlık sorunlarına yönelik birçok araştırma var. Öte yandan yaşlanma sürecindeki yaşam kalitesi ve muhtaç olmadan yaşayabilme konusundaki araştırmaların sayısı az. Bu çalışmada, belirli gıdaları içeren, genel anlamda sağlıklı bir beslenmenin yaşlanan kadınların sağlığını korumasına yardımcı olduğu sonucuna varıldı.

Grodstein’a göre sağlıklı bir beslenmede ceviz ve diğer tam gıdalar mutlaka yer almalı. Sağlıklı beslenmek, yaşlanan kadınların günlük işlerini yapabilmesini yardımcı oluyor.

 

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir