Sağlıklı iftar ve sahur menüleri…

-
Sağlıklı iftar ve sahur menüleri...

Ramazan ayına merhaba denilen bu günlerde, en önemli konu dengeli ve yeterli beslenme. Ramazan ayında iftar ve sahur saatlerinde yapılan yanlışlar ve sağlıklı beslenmenin altın kuralları hakkında bilgi veren Beslenme ve Diyet Uzmanı Şebnem Demir,  formda kalmanın püf noktalarını şöyle paylaştı: 

“Uyulması gereken en önemli şart tabi ki öğünlerin tüketimi ve miktarıdır. Yani saat çok geç diye sahur edilmeden ibadet edilmemeli ya da bütün gün hiç bir şey yemedim deyip iftar vakti gözü kapalı her besin boğazdan geçmemelidir. Bu şarta uyulmadığı takdirde metabolizma yavaşlar ve vücut yağ depolar.

aile-yemegi-1-iftar-sahur-gidahatti

Bir diğer önemli şart doğru besinlerin tüketimidir. Sahur vakti geldiğinde ana yemek tüketimi yerine sofralarımızda daha hafif olan kahvaltı türleri var olmalı. Örneğin; tokluk hissini uzun sürdürecek tam tahıllı karbonhidrat ve haşlanmış yumurta ile taze yeşillikler ve yağsız-tuzsuz söğüş salata tüketilmelidir.

Hissedilen aşırı susuzluk duygusunu önlemek için tarçınlı meyve kompostoları tüketilmelidir.

aile-yemegi-iftar-sahur-gidahatti

Gün içinde su ihtiyacını artıracak olan gıdalar tüketilmemelidir. İftar vakti geldiğinde 1 bardak su ve mevcutsa 1 adet hurma/zeytin peşine 1 kepçe çorbadan sonra 10 dk ara verilmeli. Bu aradan sonra ana yemek tüketilmelidir. Tatlı tercihinizi sütlü tatlı ya da meyvelerden yana tercih etmeniz daha sağlıklı bir tüketim şeklidir.

ramazan-sofrasi-iftar-sahur-1-gidahatti

Sağlıklı Ramazan menüleri :

Sahur seçenekleri

*2 dilim tam buğday ekmeği, 1 dilim peynir, 1 yumurta, 1 meyve, 4 tam ceviz, söğüş sebze

*1 yumurta sarısı, 2 yumurta beyazı ile hazırlanmış bol domates ve biberli menemen, 1 dilim peynir, 2 dilim ekmek

İftar seçenekleri :

Başlangıç olarak; 2 bardak su 1 hurma veya 2 kuru kayısı 2-3 zeytin (az tuzlu) veya 2-3 parça ceviz, 1 dilim az tuzlu peynir, 1 kepçe çorba, 1 avuç içi kadar pide

*1 porsiyon etli veya tavuklu sebze yemeği

*3-4 köfte kadar et / tavuk / balık / köfte yanında sebze garnitürü, 1 porsiyon kurubaklagil yemeği ve yanında salata

Ara öğün seçenekleri :

*1 bardak süt veya yoğurt

*2 porsiyon meyve ve bol su”

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın