Sağlıklı atıştırmalıkların geleceği: Probiyotik meyveler

-
Sağlıklı atıştırmalıkların geleceği: Probiyotik meyveler

Brezilyalı bir grup araştırmacı, probiyotik gıdaların sağlık üzerindeki faydalarını atıştırmalık meyve ürünlerine dahil etmeyi başardı.

Elde ettikleri bulguları Journal of Functional Foods dergisinde yazan ekip, elma parçalarını probiyotik bir bakteri olan Lactobacillus casei ile aşıladı. Daha sonra elmalar 10, 40 ve 60 santigrat derece sıcaklıkta, geleneksel olarak veya ultrason destekli yöntemle kurutuldu.

Politecnica de Valencia Üniversitesi ve Federal do Ceara Üniversitesi’nden bilim insanlarının yer aldığı araştırma ekibi; sonuç olarak zenginleştirilmiş elma küpleri elde ettiklerini, ürünün probiyotik gıda olarak sınıflandırılabilecek özelliklere sahip olduğunu açıkladı.

Araştırma detayları

Araştırmacılar ultrason kullanımının hücre canlılığını önemli derecede etkilemeden kurutma zamanını kısalttığını da bildirdi.

Probiyotikler için şart olan 1 milyon CFU/gram (Koloni Oluşturucu Birim/gram) sınırını aşmak için yeterli bakteri sayısı, ultrason destekli kurutma yönteminde tüm sıcaklıklarda elde edildi. Öte yandan geleneksel hava ile kurutma yönteminde yalnızca 60 santigrat derecelik sıcaklıkta yeterli özelliklere sahip bir ürün üretilebildi.

Araştırma ekibinde yer alan, Politecnica de Valencia Üniversitesi Gıda Teknolojisi Bölümü’nden Fabiano Fernandes çalışma hakkında şunları söyledi:

“Kurutma, elma örneklerindeki canlı Lactobacillus casei hücre sayısını azaltıyor. Ancak kurutma işlemini 60 santigrat derecede veya ultrason uygulayarak yaparak, probiyotik bir ürün üretmek için gerekli canlı hücre sayısı (106 CFU/g) elde edilebiliyor.”

Sağlık faydaları heyecan verici

Probiyotiklerin tüketilmesinin bilinen faydaları ve meyve tüketiminin arttırılması trendi sayesinde, probiyotik meyve önemli sağlık faydaları sunan popüler bir ürüne dönüşebilir.

Araştırma ekibinde yer alan Politectica de Valencia Üniversitesi Tarım Gıda İşlemleri Analiz ve Simülasyon Grubu’ndan Juan Andres Carcel ise ürün hakkında şunları söyledi:

“Ürettiğimiz ürün kalp damar hastalıkları ve tip 2 diyabet riskini düşürüyor. Anti enflamatuar potansiyeli var, kalınbağırsak iltihabına karşı koruyor ve daha birçok fayda sunuyor.”

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir