Sağlık çalışanlarından döner tezgahlı, yavan ekmekli eylem

-
Sağlık çalışanlarından döner tezgahlı, yavan ekmekli eylem

Sağlık çalışanları, Sağlık Bakanlığı önünde bir araya geldi; boş döner tezgâhı ve yavan ekmekle eylem yaptı. “Döner sermaye adaletsizliği son bulsun” çağrısı yapan sağlıkçılar, döner sermayelerin arttırılmasını isteklerini, hazırladıkları dilekçeler ile Bakanlığa teslim ettiler. Türk Sağlık Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, “Sıfırlanan döner sermayeler, yetersiz nöbet ücretleri, düşük kalan maaşlar olmak üzere sağlık çalışanlarının mağduriyeti bir liste halinde uzayıp gitmektedir” dedi.

Döner sermaye gelirlerinin yok edilmesine tepki gösteren Türk Sağlık-Sen’e bağlı sağlık çalışanları, Sağlık Bakanlığı önünde boş döner tezgâhı ve yavan ekmekle eylem yaptı. Sağlıkçılar, tepkisini içinde döner olmayan boş ekmekleri yiyerek gösterdi.

Sağlık çalışanlarının mağduriyeti bir liste halinde uzayıp gidiyor”

Türkiye Kamu Sen’e bağlı Türk Sağlık Sen Genel Başkanı Önder Kahveci yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan ve kısa zamanda Meclis’te görüşülecek olan Torba Yasa’ya dikkat çekti. “Sıfırlanan döner sermayeler, yetersiz nöbet ücretleri, düşük kalan maaşlar olmak üzere sağlık çalışanlarının mağduriyeti bir liste halinde uzayıp gitmektedir” diyen Kahveci,  performansa dayalı döner sermaye sisteminden hiçbir sağlık çalışanının memnun olmadığını ve çalışanlarının iş yükünün arttığını belirtti.

Sağlık Bakanlığı’ndan 23 Nisan’da 65 bin bisiklet dağıtımı

saglik-calisanlari-doner-tezgahli-eylem-3-gidahatti

“Emek ve alın terleri yok sayılıyor”

Kahveci, sadece bir yılda artan muayene sayısının 19 milyon olduğunu ifade ederek, topladıkları on binlerce imzanın emek ve alın terlerinin yok sayılmasına karşı bir duruş olduğunun altını çizdi. Kahveci, “Lafa gelince sağlık hizmeti ekip işidir diyenler iş icraata dönünce  500 bin sağlık çalışanı arasında ayrım yaparak samimiyetsiz davranmaktadır” diye konuştu.

Dilekçeler Sağlık Bakanlığı’na teslim edildi

Sağlık çalışanlarına yıpranma payı getireceği söylenen yasa tasarını da eleştiren Kahveci, “Yasa tasarısına göre örneğin 3 gün nöbet tutan bir sağlık çalışanının 2.5 yıl yıpranma payı elde etmesi için 60 yıl çalışması gerekecek. Böyle bir yıpranma payının kime ne faydası olacak. ”diye sordu. Yasa tasarısının acilen düzeltilmesi için Meclis’e çağrı yapan Kahveci, “Tüm sağlık çalışanlarının temel talebi döner sermayelerin arttırılması ve tüm kazançların emekli ikramiyesi ve emekli maaşına esas kazanç kabul edilmesi hayata geçirilmelidir” dedi.

Çölyak ve gluten duyarlılığı için bir araya geldiler

Eylemin ardından Türkiye’nin dört bir yanında görevli on binlerce sağlık çalışanının imzaladığı ve döner sermayelerin arttırılmasını isteyen dilekçeler, klasörlerle Sağlık Bakanlığı’na teslim edildi.

saglik-calisanlari-doner-tezgahli-eylem-2-gidahatti

Türkiye Kamu Sen 1 Mayıs’ta alanlara çıkmayacak

Türkiye Kamu Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, 1 Mayıs’ta alanlara çıkmayacaklarını ifade ederek, “Son zamanlarda hayatını kaybeden insanların acılarını paylaşmak ve yanlarında olduğumuzu göstermek için davullarla- zurnalarla alanlarda olmayacağız. 1 Mayıs günü saat 11’de Güvenpark’ta olacağız ve orada hayatını kaybeden insanların öldüğü yere karanfil bırakacağız. Bu bir millet olmanın gereğidir” dedi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

 

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir