Sağlık Bakanı Müezzinoğlu: Hepatit A aşısı açığımız yok

-
Sağlık Bakanı Müezzinoğlu: Hepatit A aşısı açığımız yok

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, İstanbul merkezli 32 ilde gerçekleştirilen sahte reçete operasyonuna ilişkin, “Emniyetin, istihbaratın, savcılığın, hukukun devreye girdiği bir süreç. Yanlış yapan bedelini öder, ödemelidir de” dedi. Hepatit A aşısıyla ilgili yaşanan sıkıntılara da değinen Müezzinoğlu,  piyasaya aşı sürümünde herhangi bir sorun olmadığını ve aşı açığı sıkıntısı yaşanmadığını kaydetti.

Bakan Müezzinoğlu, Ankara Sanayi Odasında düzenlenen “Sağlık Bakanlığı Yerli Üreticilerle Buluşuyor” konulu toplantı sonrası, basın mensuplarının sorularını cevapladı.

İstanbul merkezli 32 ilde gerçekleştirilen sahte reçete operasyonuna ilişkin soru üzerine Müezzinoğlu, sürecin İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından takip edildiğini kaydetti.

eczane-ilac-gidahatti

Bakan Müezzinoğlu, “Hadiselerin içinde yanlış yapan meslektaşlarımızın olmamasını arzu ederiz ama varsa yanlış yapan da en ağır bedeli mutlaka ödeyecektir. Bu ilaç, tedavi istismarı ise burada takibin en hassas duyarlılıkla yapılmasını arzu ederiz. Bu emniyetin, istihbaratın ve artık bu süreçten sonra savcılığın, hukukun devreye girdiği bir süreç. Yanlış yapan bedelini öder, ödemelidir de” diye konuştu.

“Aşı açığımız yok”

“Hepatit A aşısıyla ilgili bir sıkıntı vardı, aşısı geciken ve bekleyen olduğu söyleniyor. Bu sıkıntı neden kaynaklanıyor bir de ne zaman çözülecek?” sorusu üzerine Müezzinoğlu, “Bir sıkıntı olduğu kanaatinde değilim” dedi.

Müezzinoğlu: Sağlık hizmetlerinde çok önemli bir dinamik yakaladık

asi-bebek-gidahatti

Hepatit A aşısıyla ilgili ulaşımda zaman zaman zorluklar olabileceğini dile getiren Müezzinoğlu, “Çünkü biz yerli aşı ihalesi sürecini başlattığımız bu dönemde stoklarımızı da azalttık ama piyasaya aşı sürümünde herhangi bir sorun yok, aşı açığımız da yok, Hepatit A aşısı açığımız da yok. Dağıtımla ilgili yer yer olabilir ama o da aşı takvimini engelleyecek bir süre söz konusu değil.” diye konuştu.

“Her gün 1,5 milyon hastamıza sağlık hizmeti sunuyoruz”

Sağlıkta Şiddete Karşı Eylem Planı’nın ayrıntılarına da değinen Müezzinoğlu, sağlıkta şiddet konusunun 24 saat duyarlılık istediğini vurguladı. Sağlıkta şiddeti önlemek için en büyük duyarlılığı vatandaşlardan beklediklerine dikkati çeken Müezzinoğlu, “Her gün 1,5 milyon hastamıza sağlık hizmeti sunuyoruz. 1,5 milyon insanımızın yanında, 1,5 milyon da refakatçi olduğunu düşündüğümüzde, her gün 3 milyona yakın derdi, sıkıntısı, gerilimi olan insana sağlık hizmeti sunuyoruz.” dedi.

saglik-calisanlari-gidahatti

Beyaz Kod uygulaması 24 saat devrede

Müezzinoğlu, birinci önceliklerinin sağlık çalışanlarına yanlış yapılmaması olduğunu anlatarak, şunları kaydetti: “Birinci duyarlılığı, hizmet alan vatandaşlarımızdan istiyoruz. İkincisi tabii ki şiddet ortamı oluşturan kişilere cezayı müeyyide. Bu anlamda İç Güvenlik Yasası ile polislerimize 24 saat, 48 saate varan gözaltı yetkisi verildi. İçişleri Bakanlığımızın genelgesiyle sağlıkçıya şiddet uygulayanlara, bunu uygulamaları yönünde genelge yayınlandı. Bizim bu anlamda Beyaz Kod’umuz 24 saat devrede. Yasal düzenleme anlamında henüz daha paket Meclis’e inmedi, bu hafta veya önümüzdeki hafta Meclis’e iner. Savcılarımızın, iki yıldan az cezai davalarda tutuklama yetkisi yok, burada tutuklama yetkisi veriliyor. Dolayısıyla buralarda da yine cezası iki yıldan az bile olsa tutuklu yargılanabilecekleri bir yasal düzenlemeyi getiriyoruz ki sağlıkçıya şiddete karşı caydırıcılığımız güçlü olsun.”

Okul Sütü Projesi tüm yıla yayılsın!

 

Sağlıkçıların çalışma saatleri artacak mı?

“Poliklinikler geç saatlere kadar hizmet verecek gibi bir ifade var, çalışma saatleri mi uzayacak?” sorusu üzerine Müezzinoğlu, eğitim ve araştırma hastaneleri gibi yoğunluğu fazla olan hastanelerde mevsimlere göre hasta artışı olduğuna dikkati çekti.

Müezzinoğlu, “Mevsimlere göre bazen çocukların hastalıklarında artış, bazen dahiliye hastalıklarda artış olduğu dönemlerde mesai kaydırması şeklinde dahiliyede, çocukta, kadın doğumda, cerrahide mesailerin akşam 10.00’a, 11.00’e kaydırılması gibi düzenlemeleri genel sekreterliklerimiz yapıyor zaten, bunları yapmaya devam edecekler” diye konuştu.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir