Sadiq Khan: Londra’nın ilk Müslüman belediye başkanı

-
Sadiq Khan: Londra’nın ilk Müslüman belediye başkanı

Sadiq Khan, 2005’ten beri İngiltere Tooting seçim bölgesi Parlamento Üyesi ve Mayıs 2016’da Londra Belediye Başkanı olan İngiliz politikacı.

İşçi Partisi (Labour Party) üyesi olan Khan, partinin sol görüş tarafına yakın ve sosyal demokrat olarak biliyor.

Göçmen bir ailenin çocuğu

İngiliz Pakistanlı ve 8 çocuklu bir işçi ailenin 5. çocuğu olarak, Londra’da doğan Khan’ın anne ve babası, Khan doğduktan kısa bir süre sonra İngiltere’ye göç etti. Khan’ın babası 25 yıl boyunca otobüs şöförlüğü yaptı, annesi ise terziydi.

Bir öğretmeni, dişçi olmayı hedefleyen Khan’a tartışmayı seven bir karaktere sahip olduğu gerekçesiyle hukuk okumasını tavsiye etti.

North London Üniversitesi’nde Hukuk eğitimi alan Khan, daha sonra burada misafir öğretim üyesi olarak görev de yaptı.

sadiq-khan-gidahatti (4)

Kişisel yaşamı

1994 yılında Saadiya Ahmed ile evlenen Sadiq Khan’ın 1999 ve 2001 doğumlu 2 kızı var.

İnsan hakları alanında uzmanlaşan bir avukat olarak çalışan Khan, 3 yıl boyunca insan haklarını koruyan ve teşvik eden bir grup olan Liberty’yi yönetti. Khan, 2005 yılında Tooting seçim bölgesinde Parlamento Üyesi seçilmeden önce, 1994 ile 2006 yılları arasında Londra Wandsworth İlçesi Konsey Üyeliği yaptı.

Kabineye giren ilk Müslüman

İşçi partisi eski lideri Ed Miliband’ın önemli müttefiklerinden olan Khan, Miliband’ın Muhalefet Kabine’sinde birçok önemli görevi üstlendi. 2009 yılında kabineye giren ilk müslüman olan Khan, Bakanlık gibi önemli bir görev yapmasına karşın Londra Belediye Başkanı olmayı istedi.

sadiq-khan-gidahatti (2)

İlk Müslüman belediye başkanı Sadiq Khan

Sadiq Khan ilk olarak 2013 yılında, 2016 Londra Belediye Başkanlığı seçimiyle ilgili bazı platformlarda yer alarak seçime katılmayı düşündüğünü ifade etmişti. Mayıs 2015’te İşçi Partisi’nin belediye başkanı adayı olma niyetini açaklayan Khan, parti içindeki aday seçimini kazandı ve İşçi Partisi adayı oldu.

Khan, Kasım 2015’te Belediye Başkanı seçilmesi halinde Londra’daki tren, metro ve otobüs ücretlerini 4 yıl boyunca sabitleyeceği sözünü vermişti.

Khan, 2016 yerel seçiminde Londra Belediye Başkanı olarak seçildi. Birçok basın kaynağı, Khan’ın bu seçimle birlikte büyük bir batı başkentinin belediye başkanı olan ilk Müslüman olduğunu ifade etti.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir