Rusya’dan zeytin dalı yok, Rus tırlarına vize şartı geldi

-
Rusya'dan zeytin dalı yok, Rus tırlarına vize şartı geldi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Türkiye’ye zeytin dalı uzatmadıklarını, Rusya’nın Türkiye’ye yaklaşımının aynı şekilde devam ettiğini söyledi. Türkiye, Uluslararası Nakliyeciler Derneği’nin (UND) talebiyle 1 Haziran’dan itibaren Rus tırları için vize uygulaması başlattı.

Düşürülen Rus uçağı ile Türkiye ile ülkesi arasında gerilen ilişkin seyrine dair açıklamalarda bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Rusya’nın Türkiye ile ilişkileri yeniden değerlendirmesi için öncelikle Ankara’nın üzerine düşeni yaparak özür dilemesi ve Rusya’nın zararını tazmin etmesi gerektiğini bildirdi.

rusya-disisleri-bakani-sergei-lavrov-gidahatti

Lavrov, “Rusya’nın Türkiye’ye barış için zeytin dalı uzattığını söylemek tamamen yanlış olur. Hiçbir zaman Türkiye’ye zeytin dalı uzattığımızı söylemedik. Neden böyle bir şey yapalım? Bizim söylediğimiz, Türkiye’nin özür dilemesi ve tazminat ödemesi yükümlülüğü olduğudur” diye konuştu.

Ankara’nın çeşitli kanallardan ilişkilerin düzeltilmesi çabası gösterdiğini de ileri süren Rus Dışişleri Bakanı Lavrov, “Bu mesajları değerlendirmeye hazırız. Ancak önce Türkiye yapması gerekeni yapmalı” dedi.

Türk malları gümrüklerde bekletiliyor

Rus tırlarına vize şartı

Öte yandan Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, hükümet tarafından 1 Haziran 2016 tarihi itibariyle Türkiye’ye giriş yapacak Rus TIR’larına vize şartı getirildiğini açıkladı.

und-icra-kurulu-baskani-fatih-sener-gidahatti

Dünya Gazetesi’nden Aysel Yücel’in haberine göre, uçak krizi sonrası Rusya tarafından 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren Türk vatandaşlarına dolayısıyla Türk sürücülerine vize uygulaması başlatıldığını, vizeye rağmen Türk tırlarının Rusya’ya alınmaması nedeniyle haksız rekabet yaşandığını vurgulayan Şener, hükümetten Rus TIR’larına vize uygulaması başlatılması talebinde bulunduklarını hatırlattı.

Hükümetin UND’nin talebine olumlu yanıt verdiğini ifade eden UND İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, “Türk sürücülerine uygulanan uzun bürokratik işlemler sonucu vize şartlarının zorluğu sebebiyle iki ülke taşımacılarının ve sürücülerinin eşit koşullarda çalışamamasının, karşılıklılık esasına aykırı olması ve haksız rekabete neden olması sebebiyle Rus sürücülerine vize uygulamasının başlatılması talebinde bulunduk. Konuyla ilgili olarak Moskova Büyükelçiliğimizden alınan bilgi ve teyide göre Rus sürücülerine 1 Haziran 2016 tarihinden itibaren vize uygulanmaya başlanacak” dedi.

Türk malları gümrüklerde bekletiliyor

tir-kuyruk-gidahatti

Yapılan belirlemelere göre, 2016 yılının ilk dört ayında Rus araçlarının Türkiye’den ihraç yüklü çıkış sayısı 580 adet oldu. Bu araçlarla Türkiye’den Rusya’ya otomotiv endüstrisi ürünleri, kimyasal madde ve mamulleri, hazır giyim ve konfeksiyon, makine ve aksamları, deri mamulleri, Rusya’dan ise kimyasal maddeler ülkemize taşındı.

Aynı dönemde Rusya’ya ise hiçbir Türk tırı giriş yapmadı. Vize alınmasına rağmen Türk tırlarının ülkeye girişine izin verilmediğini belirten Şener, Rus tırlarının ise vize alarak Türkiye’ye giriş yapabileceğini, dolayısıyla ortada haksız rekabet olduğunu söyledi. Şener, “Gerek Türk sürücülerine vize uygulanması gerekse de iki ülke ulaştırma bakanlıkları arasında vize sorunu nedeniyle geçiş belgesi teatisi yapılmaması sebebiyle bazı taşımacılar sürücülerimizin güvenliği, araçlarının uzun süre Rusya’da bekletileceğinden endişesi yaşıyor” ifadelerini kullandı.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın