Rusya’dan Türkiye’ye yumuşama sinyali

-
Rusya’dan Türkiye’ye yumuşama sinyali

Rusya yaşanan uçak krizinin ardından, ambargo uygulanan ürünlere her geçen gün bir yenisini daha eklemesiyle gerilim daha da tırmanıyor. Ancak Türkiye’den bir heyetin yaş sebze ve meyve ihracatı konusunu görüşmek için Moskova’ya gidecek olması ilişkilerin yumuşayacağı sinyalini verdi. Rusya, en son Türk patlıcanına yasak koymuştu.

Türk gıda ve diğer ürünlerine yaptırım uygulayan Rusya bu kez Türk patlıcanına yasak getirdi.  Rusya Tarım Ürünleri Denetim Dairesi Rosselkhoznadzor, Türk patlıcanına yasak getirmiş, Türk patlıcanının 25 Nisan’dan itibaren Rusya’ya girmesi yasaklanmıştı. Rosselkhoznadzor, Türk patlıcanına yasak getirilme nedenini ise, insan sağlığını tehdit eden “karantina organizmaları” taşımak olarak açıkladı. Daha önce Türkiye’den ithal edilen 28 ton patlıcan ise karantinaya alınmıştı.

Rus et endüstrisi ihracat beklentisi içerisinde

nar-gidahatti

Nar, biber ve patlıcan yasaklı ürünler kapsamında

Ayrıca Rusya 2016 itibariyle, yeni yıldan bu yana ilan ettiği yaptırımlar çerçevesinde yasak tarım ürünleri listesine son olarak nar ve biberi eklemişti. Patlıcana da yasak konmasıyla birlikte Rusya, Türkiye’den sadece limon ithal ediyor.

biber-gidahatti

Türk sebze ve meyvelerinin Rusya’ya sevkiyatı görüşülecek

Rusya Federal Veteriner ve Bitki Sağlığı Gözetim Servisi (Rosselhoznadzor) Başkan Yardımcısı Aleksey Alekseenko, Türk temsilcilerin önümüzdeki hafta Türk sebze ve meyvelerinin Rusya’ya sevkiyatını görüşmek için Moskova’ya gideceğini bildirdi. Alekseenko, Rus haber ajansı Ria Novosti’ye yaptığı açıklamalarda, “Türkleri buraya davet ettik, onlar bu ziyareti kabul ettiler. Görüşmeler önümüzdeki hafta Moskova’da gerçekleşecek. Görüşmeler sırasında laboratuvar kontrolleri de dahil olmak üzere sebze ve meyvelerin sevkiyatında güvenliğin sağlanma sistemi ele alınacak” dedi.

Rusya: Alo burada Türk ürünü satılıyor

rusya-pazar-gidahatti

Türk üreticilerini denetleme

Alekseenko, Rosselhoznadzor uzmanlarının Türk üreticilerini denetleme konusunun henüz görüşülmediğini belirterek, Rosselhoznadzor’un Türk ürünlerinin sevkiyatına yeni kısıtlamalar getirme hakkına sahip olduğunu hatırlattı.

Nar ve biberin yasaklı ürünler kapsamına girmesiyle ilgili kurumdan yapılan açıklamada, “Türkiye’den ithal edilen nar ve biber yaptırımlara ek olarak değil, kalite sorunu yüzünden ithalatı yasaklanıyor. Türk tarafı defalarca uyarılmasına rağmen yasaklar dışında kalan bu ürünlerde defalarca karantina kapsamına giren haşerelere rastlanmıştır. Hastalıklı bitki sevkiyatı sistematik hal alması üzerine 17 Mart tarihinden itibaren bu iki tarım ürününün de Rusya’ya girişi ikinci bir emre kadar yasaklanmıştır” denilmişti.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir