Rusya’dan müjdeli haber! Domates hariç gıda ürünleri ithalatı serbest

-
Rusya’dan müjdeli haber! Domates hariç gıda ürünleri ithalatı serbest

Rus hükümeti, Kasım 2015’teki uçak krizinin ardından Türkiye’den gıda ürünleri ithalatına konulan yasağın, domates hariç diğer ürünlerde kaldırılmasına ilişkin bir kararname yayınladı.   

Domates hariç Türk gıda ürünlerine yönelik kısıtlamaların tamamını kaldıran Rus Hükümeti Kararnamesi, hükümetin internet sitesinde yayınlanarak yürürlüğe girdi.

domates-pazar-gidahattiDomates kapsam dışında

Rus Hükümetinin internet sitesinde yer alan kararnameye göre, Kasım 2015’teki uçuk krizi üzerine Türkiye’den ithalatına yasak konulan gıda ürünlerinin ithalatı serbest bırakıldı.

Buna göre, Türkiye’den tavuk ve hindi eti, salatalık, turşu, elma, armut, üzüm ve çilek ithal edilebilecek. Domates ithalatı ise serbestleşmeye dönük kararnamenin kapsamı dışında bırakıldı.

Düşük miktarda domates ithalatı sinyali

Rusya’nın St. Petersburg kentinde düzenlenen Uluslararası Ekonomi Forumu’nda gazetecilerin Türkiye’den tarım ve gıda ürünleri, bu arada domates ithalatına ilişkin sorularını yanıtlayan Arkadiy Dvorkoviç, Türkiye’den sos ve meyve suyu gibi ürünlerin yapımında kullanılmak üzere düşük hacimlerde domates ithal edilebileceğini söyledi.

arkadiy-dvorkovic-gidahattiUygun fiyatlı Türk domatesinin işleme süreçleri için kullanılabileceğini bildiren Dvorkoviç, “Ancak yüksek hacimlerde domates ithal edilmesi gündemimizde yok.” ifadelerini kullandı.

Konuya ilişkin istişarelerin yaz bitmeden tamamlanacağını kaydeden Arkadiy Dvorkoviç, “Bu konuda bir anlaşmaya varabileceğimizi düşünüyorum” değerlendirmesini yaptı.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir