Rusya’dan gıdaya ambargo yok ama kısıtlamalar başladı

-
Rusya’dan gıdaya ambargo yok ama kısıtlamalar başladı

Rus savaş uçağının Türk jetlerince düşürülmesinin ardından Kremlin’den gelen “Türk gıda ürünlerine bir ambargo öngörülmüyor” açıklamasına karşın, gümrüklerde Türk mallarının engellenmesi, turizmde yaşanan iptaller, ekonomideki misillemenin sinyalleri oldu. Bir fuar için Rusya’da bulunan bir grup Türk işadamı da gözaltında…

Rusya,-gidada-kendine-yetiyor-muRus uçağının düşürülmesinin ardından Rusya Başbakanı Dmitry Medvedev’in Türk şirketlerinin Rusya’da pazar kaybedebilecekleri ve bazı ortak projelerin iptal edilebileceği açıklaması, Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov’un da Rus vatandaşlarına Türkiye’yi ziyaret etmemeleri tavsiyesinde bulunması ve Türkiye’deki Ruslara “Geri dönün” çağrısı, yaşanan krizin ikili ekonomik ilişkilere yansıyacağının sinyalleri oldu.

Kısıtlama için önerilerini hazırlıyorlar

Rus turistlerin büyük ilgi gösterdiği Antalya başta olmak üzere Türkiye’ye yönelik turlarda iptaller başlarken, Uluslararası Nakliyeciler Derneği İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, şu anda 150’si Gürcistan, 250’si de Ukrayna olmak üzere Türk mallan taşıyan farklı uyruklara sahip 400 aracın bekletildiğini bildirdi. Şener, “Biz ilk başta gümrüklerdeki memurların durumdan vazife çıkardığını düşünüyorduk ama yukarıdan bir şey olduğu görülüyor” ifadesini kullandı.

Türkiye’ye uygulanacak kısıtlamalar çerçevesinde Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesinin ve Akkuyu Nükleer Santrali inşasının dondurulacak veya iptal edilecek projeler arasında yer alabileceğini bildiren Rusya Ekonomi Bakanı Aleksey Ulyukayev, Bakanlıkların Türkiye’ye uygulanacak kısıtlamalar konusunda önerilerini 2-3 gün içinde hazırlayacaklarını söyledi. Ulyukayev, bir soru üzerine Ulaştırma Bakanlığı’nın Rusya ile Türkiye arasında uçuş yasağını gündeme getirebileceğini kaydetti.

market-alisveris-17-10-2015-1“Ambargo düşünmüyoruz”

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov’un “Türk ürünlerine ambargo uygulamayı planlamıyoruz. Türk gıda ürünlerine bir ambargo da öngörülmüyor” açıklamasına rağmen, Rusya Tarım Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada Türkiye’den ithal edilen gıda ürünleri için denetimin sıkılaştırılması talimatı verdiği ifade edildi.

Türkiye ihracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi de yazılı açıklamasında, itidal çağrısı yaptı. Büyükekşi, “Rus iş dünyası temsilcilerini de itidalli olmaya davet ediyoruz. Her iki ülkenin ihracatçıları ve iş dünyası temsilcilerinin bu gerilimi en az hasarla atlatmasını diliyoruz” dedi.

Öte yandan Rusya’nın Krasnodar şehrinde bir fuara “turist vizesi” ile giden 60 kişilik bir gruptan iş adamlarının gözaltına alındığı bildirildi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir